Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Wyobraź sobie, jak mówi wiosna. Recenzja

Wyobraź sobie, jak mówi wiosna. Recenzja
15 kwietnia 2022 Redakcja DZIECI

Otaczające nas dźwięki tworzą świat w równie fascynującym stopniu, co kształty i barwy. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienności, gdy czasem natrafiamy na prawdziwie pełną ciszę umysł czuje się niemal nieswojo. I od razu pojawia się pytanie, czy cisza właściwie istnieje? Nawet, gdy po wyczerpującym dniu nasze dzieci zasną i dom pogrąża się w spokoju słychać różne odgłosy – miarowe tykanie zegara, szum wody w kaloryferze, dźwięk samochodu samotnie mknącego ulicą, kroki sąsiadów na klatce schodowej… Czasem mijamy dźwięki nie zauważając ich, tak bardzo wtapiają się w życie. Czasem jest zupełnie odwrotnie – trzeba się zatrzymać, by je w pełni docenić, wie to każdy, kto słyszy wiosnę w intensywnym świergocie ptaków.

Turecka pisarka i nauczycielka przedszkolna Gülşah Yemen w książce „Dźwięk” (wyd. Ezop, 2022) z wielką przyjemnością pochyla się na odgłosami wokół nas. Jej opowieść jest poetyckim zaproszeniem do ich tropienia i doceniania barwy dźwiękowej różnorodności. Jak głęboko i potężnie brzmi wielki statek pasażerski zawijający do portu, jak intensywnie i ostrzegawczo dźwięczy klakson miejskiego autobusu, jak delikatną i liryczną pieśń śpiewa przyłożona do ucha muszla.

A jakie dźwięki lubię?

– tymi słowami autorka prowadzi czytelników przez pory roku oraz pory dnia, by razem z nimi doświadczyć melodii wydobywającej się z suchych liści (szust, szust) czy zmrożonego śniegu (kruch, kruch), tropi odgłos wiosennego deszczu (szuuu, szuuu) oraz i rytm uderzających o brzeg fal na skąpanej w letnim słońcu plaży. O poranku fascynuje ją burzowe niebo, wieczorem dźwięk wody gotującej się w czajniku (fur, fur, fur). W jej słowach otaczające nas dźwięki są poezją, malarstwem, sztuką.
Çağrı Odabaşı narysował narratora opowieści w formie abstrakcyjnej postaci o czarnym owalnym kształcie i dużych oczach. Prowadzi on czytelników przez barwne obrazy o palecie kolorów oddającej nastrój danej chwili – wśród złoto-czerwonych jesiennych liści, w biało-błękitnych śladach śniegu czy przytłumionej tonacji gasnącego światła wieczoru.

„Dźwięk” to książka bardzo działająca na zmysły, ucząca uważnej obserwacji świata, dostrzegania piękna w każdej jego postaci, ale i zdecydowanie pobudzająca wyobraźnię językową i zachęcająca do samodzielnego szukania nazw odgłosów. Być może kruch kruch nie do końca oddaje szorstkość zmrożonego śniegu?

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek