Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zabawa nie tylko od święta – „Etnogadki” i podróż w czasie w Domu Kultury „Orle Gniazdo”

Zabawa nie tylko od święta – „Etnogadki” i podróż w czasie w Domu Kultury „Orle Gniazdo”
21 grudnia 2018 Redakcja DZIECI

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi czas rodzinnych zabaw i rozmów. O tym jak i dlaczego świętujemy można było dowiedzieć się w minioną sobotę w poznańskim Domu Kultury „Orle Gniazdo”. Właśnie tu odbyły się międzypokoleniowe warsztaty prowadzone przez Monikę Michaluk, współautorkę familijnej książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” (Wydawnictwo Albus).

Na warsztaty zostały zaproszone dzieci w parach z seniorami i rodzicami. Wraz z prowadzącą uczestnicy odbyli magiczną podróż do świata naszych przodków. Dzieci mogły dowiedzieć się między innymi tego, że czas tak naprawdę nie mieszka w zegarach i komputerach, a rządzi nim natura, a dokładniej – Słońce i Księżyc. Opiekunowie natomiast mogli podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z dawnym, rodzinnym świętowaniem. Każda para stworzyła swój własny, magiczny zegar, na którym znalazły się wybrane święta – znaczące i ważne dla całej rodziny.

Małgorzata Gładysiak, kierownik Domu Kultury „Orle Gniazdo” tak ocenia wydarzenie – „Uczestnicy spotkania z autorką wyszli zachwyceni. Okazało się, że w trakcie warsztatu każdy dowiedział się czegoś nowego. Jako lokalna instytucja kultury staramy się wzbogacić naszą ofertę o działania, które łączą właśnie najmłodszych i najstarszych odbiorców. Ta potrzeba jest znakiem czasów. Współczesne tempo życia i różne narzędzia komunikacji jakimi posługują się te dwie grupy powodują, że budowanie wzajemnych relacji staje się dla nas jeszcze większym, codziennym wyzwaniem. Warsztat poprowadzony przez Monikę Michaluk zainicjował ciekawy dialog międzypokoleniowy i to w sposób naturalny bo właśnie poprzez zabawę”.

Warsztat związany jest z książką „Etnogadki”, której współautorami są Witold Przewoźny i Michał Stachowiak. Celem książki jest między innymi zwrócenie uwagi dużych i małych odbiorców na wspólne źródła – rodzimą tradycję, rzemiosło i ponadczasową więź jaka nas łączy z naturą. Choć książka nie jest podręcznikiem o obrzędowości to edukuje – właśnie poprzez doświadczenie.

„Etnogadki” to prawdziwa inspiracja zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych – skarbnica wiedzy, z której można czerpać tworząc i wzmacniając własne tradycje rodzinne. Zatem niech to nie święta będą pretekstem do zabawy – niech to właśnie zabawa stanie się codziennym świętem.