Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Załóż kapelusz pirata!”, „Załóż czapkę policjanta!”. Recenzja

„Załóż kapelusz pirata!”, „Załóż czapkę policjanta!”. Recenzja
19 maja 2023 Redakcja DZIECI

Załóż….
…czapkę niewidkę! Któż z nas nie miał choć raz w życiu marzenia o tym, by móc może nawet na chwilkę stać się niewidzialnym? A może fantazjowaliśmy o różnych rolach, które moglibyśmy pełnić? Superbohaterka, która ratuje dzieci z opresji. Subtelna księżniczka z ukochanym rycerzem. Faraon wylegujący się na tle majestatycznych piramid. Pirat, odkrywca, polarnik, detektyw… Dzieci lubią wcielać się w różne postacie ze świata fantazji, ale i tego jak najbardziej rzeczywistego. Bawią się w odgrywanie ról, testują różne zawody, snują marzenia. Dowiadują się tym samym co nieco o sobie i swoim otoczeniu.

Do rozwoju ich wyobraźni świetnie nadają się książki, które bezpośrednio aktywizują czytelników i prowokują do zabawy. W tej puli pojawiły się ostatnio dwa interesujące tytuły: „Załóż kapelusz pirata!” oraz „Załóż czapkę policjanta!” (wyd. Jupijo, 2023). Lenka Chytilová zaprasza do kartonowej przygody zawartej w obu intrygująco zaprojektowanych publikacjach. Każda z rozkładówek poświęcona jest innej postaci lub zawodowi, uwagę zaś zwraca duży okrągły otwór wycięty w centrum. To idealne miejsce, by spróbować wpasować w to miejsce swoją twarz, dzięki czemu książka staje się stylizowanym monidłem z otworem na oblicze osoby trzymającej ją w swoich rękach (do tej czynności zaproszone są nie tylko dzieci!).

Stąd już tylko krok do doskonałej zabawy. Wesołe i pełne szczegółów ilustracje Beatriz Castro zostały dopasowane do niecodziennej formy książki, są też obrazem słów, podpowiedzi czy zadań zawartych w tekście. Każda strona to osobiste zaproszenie do wykonania jakiejś aktywności – wydania odgłosu, zawołania, poszukania detalu czy wyobrażenia sobie konkretnej sytuacji. Tym samym publikacja staje się niecodzienną zabawką, punktem wyjścia do licznych pomysłów i narzędziem istotnie wpływającym na rozwój kreatywności maluszka.

Książki zostały objęte patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek