Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zgaduj, zgadula! Recenzja

Zgaduj, zgadula! Recenzja
15 lipca 2020 Redakcja DZIECI

Wiele osób lubi zagadki, a dzieci szczególnie wyróżniają się na tym polu. Rebusy, szarady, odkrywanie ukrytych wiadomości i sekretnych treści – już samo wymienianie tych określeń wzbudzić może na ich twarzy rumieniec ekscytacji. Starsze dzieci szybko wpadają po uszy w opowieści o detektywach, spiskach, tropach i odkryciach. Dorośli często sięgają po kryminały. A maluszki?

Maluszkom wychodzi naprzeciw wydawnictwo Kropka z bardzo ciekawie skonstruowaną publikacją „Zgadnij, co to?” amerykańskiego ilustratora oraz autora intrygujących książek obrazkowych Eda Emberleya (wyd. Kropka, 2020). Tytuł zaskakuje przede wszystkim nieoczywistą formą – książkę czyta się nie horyzontalnie, a w pionie. Każda kartka zawiera w sobie zagadkę, która jest kontynuacją tytułu. Proste zdanie połączone ze słowem, w którym brakuje niektórych liter to graficzna łamigłówka zilustrowana fragmentarycznie za pomocą prostych figur geometrycznych. To świetne ćwiczenie dla oka i umysłu, kształtowanie umiejętności bycia spostrzegawczym oraz naturalne wprowadzenie do oswajania kształtu liter czy całych słów. Na odwrocie strony znajduje się druga część zagadki – jeśli spojrzymy na kartkę pod światło obraz złoży się w całość niczym puzzle.

„Zgadnij, co to?” jest książką prowokującą do uważnego przyglądania się i jednocześnie zaskakuje konceptem. Bawi i uczy, rozwija wyobraźnię przestrzenną i abstrakcyjną. Dodatkową wartością jest obecność słów wypisanych wielkimi literami. Już najmłodsze dzieci są w stanie „zakodować” kształt danego wyrazu nie znając jeszcze pojedynczych liter, co jest między innymi podstawą metody czytania globalnego Glenna Domana. Jeśli rejestrowanie graficznego zapisu słowa odbywa się podczas zabawy jest tym bardziej efektywne.

Ważnym elementem całości jest uproszczona geometryczna ilustracja oparta na zestawieniu czystej bieli i gładkiego mocnego koloru: różu oraz błękitu. Syntetycznie ujęte postaci zwierząt (myszy, żabka, sowa etc.) rozwijają wyobraźnię, dodatkowym bonusem jest obserwacja mieszania się barw pod wpływem światła, nakładające się kolory tworzą piękny fiolet.

„Zgadnij, co to?” jest świetnym wstępem dla przyszłych czytelników, nie tylko tych, którzy kilka lat później namiętnie będą pochłaniać książki detektywistyczne. Ed Emberley uczy przypatrywania się szczegółom, wspiera umiejętność klasyfikowania kształtów i dopasowywania ich do konkretnych określeń, wpływa na rozwój intelektualny dziecka. I przy okazji nie narzuca wartości edukacyjnej książki, a raczej pokazuje, jak wspaniałym i niewyczerpanym jest narzędziem.

Barbara Górecka / Dom Bajek