Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zimowe polecanki książkowe: „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy”

Zimowe polecanki książkowe: „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy”
21 grudnia 2021 Redakcja DZIECI

Wraz z postępującą jesienią znikają liście z drzew, wieczory stają się dłuższe, poranki mroźniejsze, czas płynie inaczej… Sięgamy po kakao, ciepłe koce i czekamy na zimę. Ta najpiękniejsza czaruje także literacko – a ponieważ najbliższe tygodnie są idealnym czasem na rodzinne lektury zapraszamy do nowego cyklu recenzji: ZIMOWE POLECANKI KSIĄŻKOWE 🙂

Trudno powiedzieć, w którym momencie minęły ostatnie tygodnie grudnia – do wigilii i Świąt Bożego Narodzenia zostało nam już tylko kilka dni. To zatem bardzo dobry moment, by sięgnąć po „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy” – książkę napisaną przez znaczących autorów literackich poświęconą tematyce gwiazdkowej magii (wyd. Literatura, wyd. V, 2021). Wśród tekstów znajdują się zarówno opowiadania, jak i wiersze, każdy ważny i interesujący. Wanda Chotomska daje dzieciom głos – głęboko wierząc w czyste intencje i życzliwość mieszkającą w sercach chłopców i dziewczynek. Pochyla się nad strojnością choinki i kolędą, która łączy rodziny pod dobrą gwiazdą.

Grzegorz Kasdepke zagląda z małym Kacprem i jego tatą na pocztę, by tam znaleźć specjalne znaczki na przesyłki do Świętego Mikołaja. Barbara Gawryluk doprawia świątecznym pyłem niedopowiedzenia opowiadanie o studencie, który nie zdążył dotrzeć do domu na Święta i dzięki serdeczności małego Wojtka (i jego wesołego psa Kaktusa) trafia jako niespodziewany gość do obcego domu.

Najbardziej chyba jednak trafia w serce historia Barbary Stenki „Wigilia na dwa łóżka”. Jej wymowa jest prawdziwie aktualna, a teraz – w dobie pandemii – tym bardziej wyraźna. Marta z Maćkiem szczerze nie lubią przygotowań do Świąt, trudno im spoglądać na umęczoną mamę szykującą dom na wizytę wielu gości. Angina całej rodzinie krzyżuje plany, ale i… ratuje ich Święta przynosząc najlepszą Wigilię i najlepszymi pierniczkami na świecie.

Książkę zilustrowały Ewa Poklewska-Koziełło z Iwoną Całą operując wyszukanymi zestawieniami kolorów, budując kompozycję przede wszystkim na barwie i nieco uproszczonej perspektywie. Rysowane przez artystki anioły i choinki mają w sobie lekkość delikatnie podmalowanego folkloru, przedstawione na tle ciekawej faktury papieru czy w kontraście do subtelnych kolaży budują ciepłą atmosferę ważnych i wzruszających słów.

Życzmy sobie zdrowia na Święta, a jeśli miałby nas dopaść jakiś wirus – niech będzie to wirus spokoju, odpuszczenia i zgody na to, że nieidealne Boże Narodzenie jest najlepsze.

Barbara Górecka / Dom Bajek