Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zmysłowość porcelany – WERNISAŻ w Galerii YES w Poznaniu

Zmysłowość porcelany – WERNISAŻ w Galerii YES w Poznaniu
18 lutego 2019 Redakcja DZIECI

W piątek, 22 lutego o godzinie 19:00, w Galerii YES rozpocznie się wystawa inna niż wszystkie, wychodząca bezpośrednio do odbiorcy! Obiekty zostaną uwolnione ze szklanych gablot, co pozwoli gościom wystawy namacalnie odkryć wyrażoną w tytule wystawy zmysłowość porcelany.

Sztuka użytkowa to wypracowany przez projektantów kompromis, którego największym atutem jest możliwość bliskiego obcowania z nią. Marzena Wolińska, której domeną jest porcelana, wskazuje dodatkowo na zmysłowość tej niepozbawionej walorów estetycznych materii. Podczas wernisażu wyzwoli ze szklanych gablot wszystkie prezentowane obiekty, umożliwiając tym samym nawiązanie bezpośredniej więzi z tym wielowymiarowym pięknem.

– Wystawa będzie w pewnym sensie wędrówką, opowieścią o projektowanej przeze mnie biżuterii stołów – wyjaśnia Marzena Wolińska. – Każdej kolekcji, zarówno tej bardziej konceptualnej, jak i wdrożonej do szerszej produkcji, towarzyszy historia bogata w zmiany, modyfikacje, kompromisy. Właśnie te kroki i podejmowane z różnych powodów decyzje okazywały się czynnikami wywierającymi wpływ na ostateczny wygląd poszczególnych serii – dodaje.

Marzena Wolińska zajmuje się projektowaniem form użytkowych dla przemysłu ceramicznego i szklarskiego. W swoim dorobku ma współpracę z największymi producentami tych branż w Polsce (Ćmielów, Chodzież i Krosno), tworząc zarówno klasyczne, nowoczesne jak i awangardowe wzornictwo. Wolińska projektuje nie tylko kształty naczyń do produkcji wielkoprzemysłowej, ale także tworzy krótkie serie autorskie – obiekty zarówno użytkowe, jak
i dekoracyjne – będące dopełnieniem jej sylwetki jako projektanta. Jej prace są sygnowane nazwiskiem, co przyczynia się do rozpowszechniania świadomości istnienia designu, jako sztuki użytkowej, którą tworzy konkretna osoba. Swoimi realizacjami projektantka chce poprawić jakość życia, poprzez używanie przedmiotów codziennych, ale niebanalnych i oryginalnych, czasem wybiegających poza ramy tradycyjnego myślenia, a jednocześnie funkcjonujących, użytkowych i po prostu pięknych… takich, które zwyczajnie chce się mieć.

Zmysłowość porcelany WERNISAŻ
22.02.2019 r. godz. 19:00
Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań
https://www.facebook.com/events/375500803262441/
http://galeriayes.pl/wystawa/zmyslowosc-porcelany/