Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Do odważnych świat należy! Recenzja

Do odważnych świat należy! Recenzja
22 stycznia 2021 Redakcja DZIECI

Bardzo cenię serię książek napisaną przez Andreę Beaty z ilustracjami Davida Robertsa. Przed kilkoma tygodniami do kapitalnej drużyny dzieci niezwykłych – Rózi Rewelki Inżynierki, Ady Bambini Naukowczyni oraz Ignasia Kitka zafascynowanego architekturą dołączyła kolejna nietuzinkowa dziecięca osobowość: Zosia.

„Zosia Iskierka, przyszła liderka” (wyd. Kinderkulka, 2020) opowiada o dziewczynce z klasy wspomnianych już bohaterów. Skromna, uśmiechnięta brunetka ma nie tylko piękne oczy i szczery uśmiech, charakteryzuje się także otwartą głową, gorącym sercem i tęgim umysłem. Gdy jej ukochany dziadek doznaje kontuzji w wyniku zaniedbań ze strony lokalnych władz Zosia postanawia działać. Rzecz rozgrywa się o likwidację rosnącej sterty śmieci, a wkrótce ewoluuje w społeczną akcję mającą na celu utworzenie parku przyjaznego okolicznym mieszkańcom.

Zosia, jak na przyszłą liderkę przystało, rozmawia z ludźmi, zbiera ich opinie, wymienia poglądy. Następnie przychodzi z tym, co usłyszała do urzędu… Andrea Beaty każdą ze swoich książek konstruuje w oparciu o podobny scenariusz – bohater lub bohaterka wyróżniają się swoją osobowością już we wczesnym dzieciństwie, wkraczają na ścieżkę swojej pasji, by napotkać na niej dużą trudność. Ten moment zwątpienia jest bardzo ważny, staje się bowiem chwilą przełomu, pewnego rodzaju sprawdzianem, czy obrany cel jest naprawdę istotny.

Podobnie dzieje się z Zosią, która już jest bliska rezygnacji z walki o park, jednak jej wewnętrzna siła i przekonanie do tej idei okazują się być silniejsze. Autorka także i tym razem przedstawia moc wiary w siebie oraz w to, że dzieci mogą zmieniać świat na lepsze.

David Roberts fenomenalnie ilustruje cała serię sięgając po charakterystyczne dla siebie rozwiązania plastyczne. Wszystkie cztery tytuły łączy inteligentne żonglowanie motywami estetycznymi, kolaż rysunku i papieru milimetrowego oraz charakterystyczna czcionka na okładce. Całość nie tylko dobrze się czyta, ale i świetnie ogląda.

W mojej osobistej opinii szczególnym walorem książek Andrei Beaty jest również nieoczywiste zestawienie postaci dziewczynek z obszarami nauki czy zaangażowania społecznego, które w wielu środowiskach nadal są przypisane mężczyznom. Ponadto cenię konsekwentne użycie feminatywów, dzięki którym nasze dzieci z naturalnością chłoną i używają słów naukowaczyni, inżynierka, liderka. W końcu!

Barbara Górecka / Dom Bajek