Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„24 godziny z życia mądrej rodziny.” Recenzja

„24 godziny z życia mądrej rodziny.” Recenzja
4 września 2023 Redakcja

Jak często zastanawiamy się, z czego składa się nasz zwyczajny, niewiele różniących się od innych dzień? Jak rozkładają się akcenty w relacji między członkami rodziny, co sprawia, że potencjalnie trudna sytuacja zostaje szybko opanowana, a emocje opadają? Albo wprost przeciwnie – jakim zachowaniem przyspieszamy proces reakcji łańcuchowej prowadzący do nieuniknionego wybuchu?

Do postawienia sobie pytań i refleksji nad odpowiedziami skłania ciekawie skonstruowana autorska książka „24 godziny z życia mądrej rodziny” Aurelie Chien Chow Chine, specjalistki w dziedzinie technik relaksacyjnych, autorki bestsellerowej serii „Uczucia Gucia” (wyd. Debit, 2023).Głównym tematem książki jest zapis jednego dnia pewnej rodziny jeży, który staje się pretekstem do przyjrzenia się w szerszym kontekście rodzinnej komunikacji i wzajemnych oczekiwań.

Rodzinę jeży tworzą mama, tata i ich troje dzieci: Filip, Zosia i maleńki Gucio. W tej konfiguracji nietrudno o przeróżne sytuacje, i te budujące czułą, głęboką więź i te, które stanowią nie lada wyzwanie. Narratorem jest profesor Wolny, stojący w pozycji dobrego obserwatora żółw, który, gdy zachodzi taka potrzeba, służy wsparciem i fachowym komentarzem. To on demonstruje i przedstawia nam jeżową rodzinę, już na samym początku wskazując, jak układają się kolce jeży, gdy są zadowolone i spokojne, a jak wtedy, kiedy wszystko idzie źle. Następnie wspólnie z Wolnym czytelnicy rozpoczynają uważne przyglądanie się temu, jak jeżom upływa dzień. Od pobudki i czasu, którego jest coraz mniej, co niepokojąco zbliża mamę i Zosię do spóźnienia, przez drogę do przedszkola, jedzenie podwieczorku czy wieczorną kąpiel aż po moment wyciszania przed snem. Bardzo ciekawym zabiegiem jest ujęcie każdej z opisanych sytuacji z perspektywy jej uczestników, dorosłego i dziecka – na co innego zwraca uwagę tata, na co innego Filip czy Zosia. A to właśnie różnice w percepcji generują najwięcej konfliktów, na które rozwiązanie stara się naprowadzić czytelników żółw profesor. I nie bez powodu jest on uosobiony pod postacią tego zwierzęcia – pośpiech nazbyt często bywa przeszkodą w skutecznej i pełnej szacunku oraz zrozumienia komunikacji międzyludzkiej.

Fabule towarzyszą nagrody – nie są to naklejki czy inne bonusy, a propozycje nawiązujące do rad zawartych w tekście: przepis na zegar z zaznaczonymi porannymi punktami orientacyjnymi oraz ciasto marchewkowe, pomysł na bony prezentowe dla najbliższych, koło emocji czy naturalny łapacz snów. Bezpośrednie zaangażowanie dziecka w proponowane czynności nie tylko może stać się dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu, ale też elementem, który naturalnie kojarzony z treścią książki wzmocni jej wartościowy i pozytywny przekaz.

Barbara Górecka / Dom Bajek