Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zawsze dobrze wiedzieć, CO I JAK. Recenzja

Zawsze dobrze wiedzieć, CO I JAK. Recenzja
2 czerwca 2021 Redakcja DZIECI

Lubimy zadawać pytania i wiedzieć. Jest to cecha, która wyróżnia człowieka niezależnie od wieku, choć oczywiście różnimy się temperamentem oraz przedmiotem naszych osobistych zainteresowań. Przyglądanie się otaczającemu światu, zdobywanie wiedzy oraz łączenie faktów w ciąg przyczynowo-skutkowy to nieodłączna cecha ludzkiego umysłu, a także potrzeba, która pojawia się w nas od urodzenia. Jeśli zatem podążymy za tym wyzwaniem będąc rodzicem czy opiekunem małego dziecka mamy szansę zdobyć dużo – z jednej strony w naturalny sposób dać wsparcie młodemu człowiekowi i podsycić jego ciekawość świata, z drugiej samemu dowiedzieć się czegoś nowego i przeżyć wspólnie rodzinną przygodę intelektualną.

„Co i jak rośnie w świecie przyrody” Liliany Fabisińskiej (wyd. Papilon 2021) to kartonowa książka dużego formatu, której zamysł opiera się na bardzo prostej, a ciekawej formule: każda strona pokazuje cykl etapów rozwoju owada, zwierzęcia czy rośliny od początku jego życia do fazy dorosłej. Tym samym uważny czytelnik otrzymuje narzędzie do tego, by zaobserwować przemianę jaja motyla w larwę, następnie gąsienicę w poczwarkę, aż do imago. Opisany został także przykład ślimaka (czy wiedzieliście, że także i on zapada w sen zimowy?), błazenka (od ikry do ryby) czy nietypowe rozwiązanie z kieszenią na jajeczka na brzuchu taty konika morskiego. Autorka pochyliła się także nad żabami portretując galaretowaty skrzek i ruchliwe kijanki, opisuje krokodyle gniazdo pełne jaj, czarno-białe bociany, kury domowe, niezwykłą drogę kangurzego niemowlęcia do maminej torby… swoją opowieść wieńcząc przykładem kwiatu, ziemniaka oraz grzybów.

Beata Zdęba towarzyszy tym obserwacjom kreując pogodne ilustracje, stylistycznie balansujące między świetlistą umownością a przedstawieniem realistycznym. Mnogość nasyconych barw i podobne rozwiązania kompozycyjne każdej strony podkreślają naturalny rytm i cykliczność życia przyrody, który jest w niej silnie zakorzeniony niezależnie od prezentowanego gatunku. To dobry pomysł na dobry początek spotkania dziecka z biologią.

Barbara Górecka / Dom Bajek