Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dziesięć rzeczy, o których nie wiedziałam, zanim zostałam rodzicem

Dziesięć rzeczy, o których nie wiedziałam, zanim zostałam rodzicem
21 maja 2022 Redakcja DZIECI

Każdy człowiek, zanim zostanie rodzicem, ma swoje przyzwyczajenia, upodobania, rzeczy, które lubi i wykonuje każdego dnia. Jednak każdy z nas ma również pewne teorie i przekonania na określone tematy. Jedni twierdzą, że dziecko nie zmieni nic z prywatnych przyzwyczajeń, inni natomiast uważają, że zawsze będą podróżować, bawić się – jednym słowem: korzystać z życia bez przeszkód. Jasne, że pojawienie się na świecie dziecka nie przekreśla kariery, hobby, spełnienia marzeń. Wszystko można zrobić z dzieckiem, natomiast są rzeczy, które się zmieniają i nie mamy na nie większego wpływu. Chyba rodzicom pozostaje się pogodzić z tymi faktami.

  1. Sen to złoto – jak wiemy, każde dziecko jest inne, niektóre niemowlaki przesypiają pół nocy, inne śpią całą noc, a niektóre budzą się często. Dzieci zazwyczaj wstają bardzo wcześnie, skoro świt, a niektóre chodzą bardzo późno spać. Od momentu bycia rodzicem zaczynamy doceniać weekendy, kiedy możemy spać dłużej bez pobudek na zabawę klockami czy ciepłe mleko.
  2. Gadżety to podstawa – zdaje się, że dziecku nie są potrzebne specjalne wynalazki, istotne, aby miało sucho, było najedzone i miało kochających rodziców. To prawda. Jednak są takie rzeczy, które znacznie ułatwiają życie. Pierwszą z nich są pieluchy, butelka, smoczek, wózek. To takie podstawy, bez których życie rodzica byłoby trudne i skomplikwowane. Oczywiście, nie wszystkie dzieci używają butelki czy smoczka, jednak są takie, które nie zasną bez tego. Myślę, że nie jeden rodzic potwierdzi – brak smoczka w potrzebie równa się wielki kryzys😉
  3. Kreatywność to podstawa – zabawa garnkami, przedmiotami codziennego użytku to najlepsza zabawa. Słyszeliście o tym, że dzieci częściej bawią się opakowaniami po zabawkach, a nie samymi zabawkami? Tak właśnie jest. Otoczenie i wszystkie przedmioty w środowisku otaczające dziecko są częściej atrakcyjniejsze niż drogie zabawki. Garnki, patelnie, łyżki angażują dziecko, skupiają jego uwagę zajmują, sam fakt zabawy, poznania jest interesujący, a rodzic na tym korzysta, np. zyskując czas na ciepłą kawę.
  4. Uśmiech dziecka wszystko zmienia – każdemu robi się miło, gdy dziecko się uśmiecha. Jednak największą przyjemnością dla rodzica jest, gdy to właśnie jego dziecko się uśmiecha😉 Wtedy każdy dzień staje się lepszy.
  5. Gotowanie może być przyjemnością – zupy, kremy, pieczone ziemniaczki, frytki, sałatki owocowe czy zdrowe desery to nic innego jak pyszności dla naszych pociech. Pewnie dla wielu dorosłych gotowanie nie jest przyjemnością. Jednak w roli rodzica zaczynamy interesować się tym, co zdrowe i świeże. Widok jedzącego dziecka z apetytem jest bezcenny.
  6. Wyjście do sklepu to ekstra wyjście – każda mama wie, że kilka minut w samotności to potrzebny czas. Dlatego też nawet wyjście na zakupy powoduje u młodej mamy uśmiech na twarzy, czas przygotować często makijaż, fajny ciuch, aby poczuć się lepiej.
  7. Na pierwszym miejscu dziecko – nawet podczas zakupów. Zostając przy temacie sklepów, podczas przeglądania ubrań, nawet jeśli sami czegoś potrzebujemy, najpierw kupujemy dziecku, dopiero później sobie. Co ciekawe często wychodzimy bez spodni czy bluzki, ale dziecku kupimy.
  8. Logistyka to podstawa – gdy dziecko jest starsze, a rodzice pracują, zastanawiamy się kto zajmie się naszą pociechą? Co zrobimy, gdy malec zachoruje? Jak dysponować swoim czasem, gdy wrócimy z pracy? Zakończenie pracy o odpowiedniej godzinie, odebranie dzieci, ugotowanie obiadu to wszystko zależy od dobrej logistyki.
  9. Rodzic ma kilka rąk – okazuje się, że jednozadaniowość się nie sprawdza, będąc rodzicem. Gotowanie obiadu i jednocześnie odkurzanie czy składanie prania jest czymś naturalnym. Robiąc kilka rzeczy jednocześnie oszczędzamy czas.
  10. Brudne dziecko to – szczęśliwe dziecko, brudny dom to – szczęśliwy dom – czasem po prostu trzeba sobie odpuścić, żeby mieć czas na zabawę z dzieckiem, chwilę odpoczynku. Porządek nie jest najważniejszy, a ważne są rozmowy, bliskość, wspólny czas.

Okazuje się, że człowiek zmienia zupełnie swoje podejście do życia od narodzin dziecka. Będąc matką czy ojcem widzimy świat zupełnie inaczej, dostrzegamy różne kwestie, jakich nie widzieliśmy wcześniej. Doceniamy wspólny czas, zadowolenie naszej pociechy. Okazuje się, że tak mały człowiek może zmienić dosłownie wszystko – ważne aby nie zwariować, a przede wszystkim myśleć chociaż trochę o sobie😊 Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.

Autorka: Anna Gotowalska