Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Halo! Kosmos!!! Recenzja

Halo! Kosmos!!! Recenzja
16 lipca 2020 Redakcja DZIECI

Książki dla dzieci o tematyce kosmicznej trafiają regularnie na półki księgarskie. Nic dziwnego – temat to fascynujący, zajmuje myśli człowieka od jego zarania. Konstelacje gwiezdne poruszały wyobraźnię starożytnych uczonych, średniowiecznych obserwatorów nieba, renesansowych naukowców czy współczesnych badaczy – tajemnice nieba inspirują od wieków, możliwość odkrycia czegoś dotąd nieznanego jest nadal ogromnie kusząca.

 

Dzieci również chłoną galaktyczne sekrety i chętnie sięgają po książki mniej lub bardziej popularno-naukowe o tej tematyce. Wśród nich pojawiła się właśnie świetnie poprowadzona i zaprojektowana publikacja: „Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11” Lary Albanese (wyd. Muchomor, 2020). Tytuł jednak jest nieco mylący – to nie tylko opowieść o najsłynniejszej księżycowej misji Neila Armstronga, Edwina „Buzza” Aldrina oraz Michaela Collinsa, a znacznie szersze spojrzenie na historię skomplikowanej relacji Ziemia-Księżyc.

Lara Albanese z dużą lekkością i wyważoną proporcją przedstawia fakty historyczne i dane techniczne czy naukowe przeplatając je ciekawostkami, a także interesującym tłem kulturowym oraz politycznym. W książce znalazło się między innymi miejsce na poruszenie kwestii zimnej wojny i rywalizacji dwóch wrogich mocarstw, rozwoju programu kosmicznego zarówno w USA, jak i ZSRR, w tym opisy pierwszych zwierząt, które zostały wysłane w niebo (to nie tylko słynna Łajka, ale i muszki owocowe czy Panna Baker – pierwsza małpa, której udało się przetrwać kosmiczną podróż), wybrane krótkie biogramy Jurija Gagarina oraz kobiet astronautek.

Wśród ciekawostek warto przyjrzeć się opisom przygotowań do lotu w kosmos – autorka przedstawia strukturę ubioru astronauty, program ćwiczeniowy oraz szczegóły najsłynniejszego lotu, który w 1969 roku śledzony był przez tysiące oczu ludzi w różnych krajach. Ogromne zainteresowanie mediów oraz społeczeństwa zainspirowało zaś popkulturę, co opisane jest w rozdziale dotyczącym księżycowych piosenek czy gadżetów, które zapełniły półki supermarketów. Z innych faktów wartych zapamiętania – rzepy, goretex oraz żywność liofilizowana to bezpośredni efekt naukowej pracy nad misją Apollo 11.

Księżycowe fakty zilustrował boloński artysta Luogo Comune. W jego realistycznych rysunkach wyraźnie widać ślady kredki i ołówka zdradzające tradycyjny warsztat autora. Luogo Comune na nowo wykreśla i interpretuje obrazy, które znamy z przekazów medialnych, zdjęcia, które na stałe wpisały się w zbiorową pamięć społeczną XX wieku.

„Ziemia do Księżyca” to bardzo ciekawa książka, zaspokoi ona niejeden umysł wypełniony pytaniami o naturę podróży kosmicznych. A jednocześnie nie jest to pozycja, która przedstawia odpowiedzi na wszystkie pytania – Lara Albanese zostawia czytelnikom kilka otwartych zagadnień. Tak, jak otwarte i nie do końca odgadnione jest przecież niebo nadal pozostające dla człowieka tajemnicą.

Barbara Górecka / Dom Bajek