Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne”. Recenzja

„Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne”. Recenzja
17 września 2023 Redakcja DZIECI

Teraz Ludwika ma pięćdziesiąt pięć królików

Czy można uczyć gramatyki języka na wesoło? Jak znaleźć formułę, która będzie cennym wsparciem dla uczniów w procesie poznawania właściwości przymiotników, liczebników, form osobowych i czasów…? Z okazji rozpoczynającego się właśnie nowego roku szkolnego warto zaopatrzyć się w tytuły, które mogą pomóc najmłodszym uczniom w zdobywaniu i porządkowaniu zdobywanej wiedzy.

„Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne” Joanny Krzyżanek (wyd. Papilon, 2023) to kontynuacja serii książek wspierających proces nauki wczesnoszkolnej. Tym razem autorka zgrabnie żongluje krótkimi barwnymi historyjkami, które uzupełnia definicjami z zakresu gramatyki opatrzonymi klarownymi przykładami. Przemyślana formuła, dopasowanie treści i narracji opowiadania do poruszanego wątku z dziedziny struktury języka pozwala dziecku w naturalny sposób oswoić się z zawiłościami naszej ojczystej mowy, która do najłatwiejszych się nie zalicza.

Joanna Krzyżanek wydobywa z pokładów swojej wyobraźni nie tylko tytułowe króliki, ale dziadka Jagienki, który jako lokalny klikon codziennie o godzinie trzynastej staje na środku miasteczka, by ogłosić coś ważnego, króla Królika I i jego marchewkowy alfabet, jadłodajnię kucharki Barbary i jej szeroki wachlarz zup wszelakich, malarza Tycjana Pędzla czy postać smoka o imieniu Jogurt, który odwiedza Franię we śnie. W środku uważni czytelnicy znajdą nawet przepisy kulinarne. Bogate spektrum literackich bohaterów i opisywanych sytuacji nie pozwala na nudę.

Wesołe rysunki o komiksowym charakterze kreuje Zenon Wiewiurka, który od lat współpracuje z Joanną Krzyżanek. Rysowani w zabawny i nieco zadziorny sposób wizerunki ludzi oraz zwierząt dopowiadają treść lekkich historyjek, artysta przeplata wątki, dynamizuje kompozycje, całość łącząc licznymi akcentami humorystycznymi.

„Króliki Ludwiki” to część serii, w cyklu opublikowano także: „Świnki Sabinki”, „Byki Weroniki”, „Kotki Dorotki” i „Pieski Tereski” – lubiane i doceniane tytuły wspomagające proces nauczania w sposób, który odbiega od przysłowiowej nudy szkolnej ławki.

Barbara Górecka / Dom Bajek