Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Ekologiczne warsztaty „Mini wysypisko”

Ekologiczne warsztaty „Mini wysypisko”
18 października 2022 Redakcja

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego najmłodsi warszawiacy ponownie uczestniczą w warsztatach ekologicznych „Mini Wysypisko”. Autorski projekt edukacyjny stołecznego MPO cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół i przedszkoli. Terminy na zajęcia rezerwowane są z nawet kilkunastotygodniowym wyprzedzeniem.

Chociaż wiedza na temat segregacji odpadów komunalnych wśród warszawiaków wzrasta, to nadal niezbędne jest kształcenie – szczególnie wśród najmłodszych. Mieszkańcy stolicy produkują rocznie ok. 800 tys. ton odpadów. Ponad połowę stanowi frakcja zmieszana, co jasno wskazuje, że poziom segregacji wciąż można znacząco poprawić. W 2021 roku załogi MPO Warszawa odebrały ponad 200 tys. ton odpadów. Wśród tej masy aż 65% stanowiły śmieci z „czarnego worka”.

– Z odpowiednio posegregowanych odpadów możemy odzyskać więcej surowców, dzięki czemu nie powiększamy wysypisk. Dlatego tak ważna jest segregacja w domach. Wiemy, że ten proces wymaga czasu i cierpliwości. Nasze spotkania edukacyjne w ramach „Mini wysypiska prowadzimy dla najmłodszych mieszkańców stolicy. Wierzymy, że przyzwyczajenia wypracowane w młodych latach pozostają na dłużej, gruntują się i towarzyszą w dorosłym życiu – mówi Jakub Turowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej MPO Warszawa.

„Mini wysypisko” zadebiutowało w czerwcu 2021 roku. Od tamtej pory w warsztatach uczestniczyły ponad dwa tysiące młodych warszawiaków z kilkudziesięciu przedszkoli i szkół podstawowych.

W trakcie zajęć dzieci dowiadują się, jak wygląda frakcyjny system segregowania odpadów, czym jest recykling oraz jak efektywnie ograniczyć produkcję odpadów w życiu codziennym. „Mini wysypisko” to także nauka pracy w grupie, trening odpowiedzialności, ale przede wszystkim kształtowanie przekonania, że dzieci i ich bliscy każdego dnia mogą troszczyć się o środowisko.

– Mimo, iż mamy edukację klimatyczną, to takich zajęć nam bardzo brakowało. To wyjątkowy projekt, gdyż stawia na praktyczne podejście do nauki. Dzieci są bardzo ciekawe nowości, dlatego chętnie uczestniczą w warsztatach, które bazują na ich kreatywności, są wyzwaniem – stwierdza Artur Dyner, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 w Warszawie.

Zajęcia „Mini wysypisko” zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Ze względu na stale rosnące zainteresowanie spotkania realizowane są nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale również podczas wydarzeń dzielnicowych oraz w Centrum Informacyjnym rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku. W warsztatach mogą uczestniczyć 25-osobowe (lub mniejsze) grupy dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia są bezpłatne.