Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Podróż po świecie liter i miejskich uliczek. Recenzja

Podróż po świecie liter i miejskich uliczek. Recenzja
24 stycznia 2022 Redakcja DZIECI

Wielokrotnie pochylałam się już nad licznymi książkowymi propozycjami wprowadzania dzieci w znajomość liter i alfabetu. Ten fascynujący system znaków, który w licznych konfiguracjach układa się słowa finalnie tworząc język pisany i mówiony oraz całe zaplecze kulturotwórcze z nim związane jest niewyczerpalnym źródłem różnorodnych konceptów.

Aggie Szyfter kontynuuje swój pomysł zestawiania liter z danym tematem, budując wokół nich krótkie rymowanki oraz zagadki. Tym razem połączyła następujące po sobie litery alfabetu z nazwami miast z różnych stron świata, portretując wybrane z nich na ilustracji. „Poznaj alfabet i wspaniałe miasta” (wyd. Blue Butterfly Editions, Warszawa 2021) to autorska wersja mikro przewodnika, w którym uważny czytelnik dostrzeże miejscowości i charakteryzujące je obiekty, jak na przykład rowery w Amsterdamie, model atomowej cząsteczki żelaza w Brukseli, bajeczne genewskie zegary, ukryte pod miastem rzeki Łodzi, liczne wysepki Świnoujścia czy jurty w Ułan Bator. Obok tropów oczywistych, które od dawna funkcjonują w pop-kulturze i pojawiają się w głowie na myśl o danym mieście (szary Londyn z czerwonymi autobusami, budkami telefonicznym, Big Benem oraz parasolami czy Kraków z Wawelem i smokiem wawelskim), Aggie Szyfter dodaje wątki mniej znane i zaskakujące zapraszając do Ćmielowa czy Żelazowej Woli. Swoją podróż koncentruje nie tylko na destynacjach dalekich, wybiera także miejscowości polskie, co pozwala dziecku oswoić to, co bliskie z tym, co zdecydowanie bardziej egzotyczne. Ciekawostki zebrane pod koniec książki poszerzają horyzonty i niosą wiedzę.

Ilustracyjnie autorka konsekwentnie podąża obraną ścieżką, którą odnaleźć można w jej pozostałych publikacjach, w tym w tytule „Poznaj alfabet i fajne zwierzaki”. Obie książki są zaprojektowane w podobny sposób, być może to zalążek dłuższego cyklu. Kompozycja została oparta na poziomym prostokącie, co na niektórych stronach stwarza perspektywę panoramiczną rozciągniętego w przestrzeni horyzontu. Różnorodne formy stylistyczne przeplatają się ze sobą w swobodnej relacji budując swoisty kolaż graficzno-symboliczny, odwołujący się do charakterystyki przedstawianego miejsca. Wyraźnie zaakcentowane kształty liter, powtarzające się w układach nazw miejscowości tworzą wizualny rytm i schemat książki.

Publikacja została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek