Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Projekt Most-w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Projekt Most-w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
11 października 2023 Redakcja

Projekt Most [MiCT] to działanie partycypacyjne proponowane społecznościom, szkołom, dzieciom oraz dorosłym z Ukrainy i Polski. W czasach wojennego zamętu, niepewności i rozchwiania systemu wartości, wspólnie tworzymy stabilne połączenie, jakim – dosłownie i w przenośni – jest Most. Sztuka – szczególnie architektura – staje się tutaj przestrzenią oraz formą rozmowy na temat rzeczy, sytuacji oraz historii, które łączą ludzi.

Co można ze sobą połączyć?
Z czego można budować?
Co można mieć wspólnego?
Są to podstawowe pytania, na które odpowiedzią jest instalacja artystyczna, zbudowana z relacji międzyludzkich, nawiązanych podczas spotkań w Zamku Ujazdowskim, do którego zaprosiliśmy publiczność.

W wyniku wspólnych działań warsztatowych powstał symboliczny Most z elementów, opracowanych przez Noę Haim – architektkę, projektantkę i dziennikarkę, żyjącą i tworzącą w Rotterdamie. Noa stymuluje uczenie się poprzez zabawę z wykorzystaniem unikalnej, tymczasowej „małej architektury”. Jest założycielką Collective Paper Aesthetics – studia projektującego papierowe elementy architektoniczne, angażujące odbiorców w przedsięwzięcia o różnej tematyce. Projektantka współpracowała między innymi z Tate Modern w Londynie, National Gallery w Singapurze oraz Musée d’Art Moderne et Contemporain w Strasburgu.

Tytułowy Most ma wiele znaczeń i funkcji – przede wszystkim łączy społeczności, kraje i kultury. Jako narzędzie dialogu działa zawsze w dwie strony. Architektura Mostu jest bowiem otwarta. Tworzy przestrzeń „pomiędzy”. To właśnie najbardziej nas interesuje – „mała architektura” jako miejsce spotkania i wymiany. Architektura Mostu także nie pozostaje bez znaczenia w odniesieniu do historii Zamku Ujazdowskiego i Jazdowa – pierwszej osady na terenie Warszawy, położonej na skarpie, niedaleko Wisły. Wreszcie, fascynuje nas sztuka współczesna jako most, często sytuująca się poza granicami werbalnego języka, łącząca ludzi o odmiennych wrażliwościach, przeżyciach i światopoglądach.

Warsztaty:

14/10/2023

11:00—12:30

Udział bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: edukacja@u-jazdowski.pl

Mosty mogą zachwycać – zarówno te klasyczne: rzeczne, drogowe, kolejowe, wodne, jak i te mniej oczywiste: międzypokoleniowe czy międzykulturowe, zbudowane z porozumienia ponad podziałami.

To, co wspólne dla wszystkich mostów, to fakt, że coś ze sobą łączą. Często pokonują jakąś przeszkodę i są konstruowane w taki sposób, by pozostawiać dużo wolnej przestrzeni.

Zapraszamy wszystkie chętne rodziny z dziećmi w wieku 7–15 lat na warsztaty, podczas których będziemy wspólnie budować instalację artystyczną, jednocześnie rozwiązując napotkane problemy konstrukcyjne i nawiązując nowe relacje międzyludzkie. Zbudujcie z nami most!

Budować będziemy ze specjalnych elementów, zaprojektowanych przez Noę Haim, architektkę, projektantkę i dziennikarkę, mieszkającą w Rotterdamie.

Prowadzenie: Hanna Zwierzchowska

Link do wydarzenia:

https://u-jazdowski.pl/edukacja/most-mict-

Link do warsztatów:

https://u-jazdowski.pl/edukacja/most-mict-