Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

A ty wiej, wiej wietrze mój jam przyjaciel twój. Recenzja

A ty wiej, wiej wietrze mój jam przyjaciel twój. Recenzja
28 listopada 2020 Redakcja DZIECI

Wiatr jest zjawiskiem niezwykłym. Ten delikatny otula nas i łaskocze, silniejszy przynosi orzeźwienie lub zimno. Wichury, orkany, cyklony bywają zaś nieprzyjazne i niszczące. Odkąd pamiętam moja mama mówiła, że gdy wieje silny wiatr, coś się wydarzy – było w tym oczekiwanie na zmianę, która niekoniecznie jest bezpieczna. Ludzie od zawsze fascynowali się siłą powietrza, nauczyli się z niej korzystać, choć nadal bywamy wobec niej bezbronni. Czym więc dla nas jest WIATR?

Odpowiedzi na to pytanie szuka w książce „Wiatr” Anna Skowrońska (wyd. Muchomor, 2020). Ten dużoformatowy tytuł naszpikowany jest interesującymi faktami i badaniami nad istotą wiatru począwszy od wyjaśnienia jego powstania. Autorka nie poprzestaje tylko na definicji, pochyla się też nad tym, co wiatr może ze sobą nieść (pył, piasek i jego ziemsko-wietrzne wędrówki), obserwuje flirt wiatru ze zwierzętami i nasionami (podróżowanie pająków z wiatrem, loty ptaków). Przygląda się też jego różnym obliczom, w tym cyklonom o egzotycznych imionach: Katrina, Kiko, Agaton…

W książce nie zabrakło także podłoża kulturowego obecnego w postaci legend z różnych stron świata, zaczerpniętych między innymi z mitologii Starożytnej Grecji czy dawnych opowiadań japońskich. Autorka wiele miejsca poświęca także niełatwej miłości człowieka i wiatru opisując historie żaglowców, aeroplanów, balonów oraz zagadnieniom bliższym naszej współczesności – budowie elektrowni wiatrowych czy problemów ze smogiem w zatłoczonych miastach. Wędrówkę po wietrznych ścieżkach wieńczy poza orbitą ziemską badając, czy wiatr istnieje także na innych planetach. Fascynujące jest to, jak wiele wątków i faktów można zawrzeć w tym jednym temacie!

Graficznie książkę zaprojektowały Agata Dudek i Małgorzata Nowak, duet tworzący pod marką Acapulco Studio. Jest to już kolejna bardzo udana książka ilustratorek i wydawnictwa, które współpracują ze sobą od lat. Uproszczone i zgeometryzowane rysunki dobrze oddają tematykę książki, a umiejętnie rozpracowany układ publikacji pozytywnie wpływa także na jej odbiór.

Anna Skowrońska zapowiada już kolejny tytuł – o wodzie, co bardzo cieszy. Tymczasem zdecydowanie warto poddać się temu „Wiatrowi” i poszerzyć swoją erudycję. Spotkanie z tą książką to bowiem bardzo przyjemny sposób na zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie.

Barbara Górecka / Dom Bajek