Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Trudne sprawy” – recenzja książek serii o Fenku

„Trudne sprawy” – recenzja książek serii o Fenku
14 stycznia 2023 Redakcja DZIECI

Trudne sprawy

Są tematy, które pojawiają się w literaturze dla dzieci stosunkowo rzadko. Dzieciństwo kojarzy się nam przede wszystkim z czasem beztroski i bezpieczeństwa, zabawy i radości, choć oczywiście problemy małych dzieci w ich perspektywie są poważne i wymagają naszej poważnej reakcji. Siłą rzeczy jednak unikamy rozmów o trudnych dorosłych sprawach, zazwyczaj konkretna sytuacja w rodzinie czy w bliskim otoczeniu dziecka wymaga komentarza. Jak sobie z tym poradzić? Wspólna lektura książki to dobry moment do otwarcia i przeprowadzenia rozmowy. Dajmy sobie czas, wybierzmy odpowiednie miejsce i pozwólmy słowom popłynąć.

Dominika Gałka w obfitującej w liczne tytuły serii o Fenku porusza także tematykę nierzadko stanowiącą wyzwanie. W pozycjach zebranych pod hasłem „Trudne sprawy” autorka umieściła między innymi ”Śmierć w rodzinie”, „Rozstanie rodziców” i „Adopcję” (wyd. Konrad Sobik, 2021, ilustracje i skład Patrycja Godula). W trzech krótkich opowiadaniach Fenek styka się z ważnymi wydarzeniami w rodzinach jego przyjaciół z przedszkola. Kotek Maks jest melancholijny i nie ma ochoty na zabawę. Niedawno umarła jego ukochana babcia i chłopczyk silnie przeżywa stratę bliskiej osoby. Rodzice świstaka Karola podjęli decyzję o rozwodzie. Dwie siostry, małe żabki Ala i Maja dzielą się tajemnicą – będą miały rodzeństwo. Ich nowa siostra nie jest jednak prawdziwa, ma innych rodziców.

Wszystkie trzy wątki są punktem wyjścia do szczerego wyjaśnienia tematu. Mama Fenka ciepło i łagodnie opowiada mu o tym, czym jest śmierć opisując ją jako naturalny stan i etap naszego istnienia. Wskazuje, jak ważna jest pamięć o osobach, które są i były dla nas ważne. Fenek rozwiewa także swoje wątpliwości związane z rozstaniem rodziców Karola. Mama upewnia go, że decyzja dotyczy dorosłych i dziecko nie ma na nią żadnego wpływu. Nie ponosi też żadnej winy, a zadaniem rodziców jest zaopiekowanie się synkiem i bycie razem w ważnych dla niego momentach.

Dlatego oboje pojawiają się na przedszkolnym festynie. Maja z Alą szybko akceptują nową siostrę i nawet zaczynają rywalizować o jej względy. Proces zadomowiania się i wdrażania nowych rodzinnych relacji trwa.

Pod koniec każdej opowieści dorośli znajda cenne wskazówki spisane przez specjalistów, jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Jak je przeprowadzić przez proces żałoby, oswajania smutku czy akceptacji nowego etapu w życiu. Dzieci rozumieją o wiele więcej niż nam się często wydaje. Potrzebują też konkretnej odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Rozmawiajmy zatem. Dobrze, głęboko i szczerze.

Barbara Górecka / Dom Bajek