Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Wierszowany atlas zwierząt

Wierszowany atlas zwierząt
3 września 2020 Redakcja

Trudno spotkać na swojej drodze dziecko, które nie interesowałoby się zwierzętami. Maluchy pasjonują się szeroko rozumianą fauną, zarówno w środowisku, które spotyka na co dzień (tu zdecydowanie króluję owady, ślimaki oraz dżdżownice), czy tym nieco oddalonym, jak pola, lasy, łąki i wsie. Fascynujące są także zwierzęta bardziej dzikie i niedostępne: pasiaste smukłe zebry, eleganckie żyrafy o wysublimowanych szyjach czy ciężkie i wzbudzające respekt nosorożce. Bogato ilustrowane inwentarze różnorodnych osobników cieszą oczy i dają wiedzę starszym już czytelnikom, tymczasem tych nieco młodszych zaintryguje zapewne wierszowana książka edukacyjna „Rymowane zwierzątkowo zbiorowo” (wyd. Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2020).

Jest to publikacja kilku autorek o ciekawej koncepcji merytorycznej. Katarzyna Moryc napisała zabawne i lekkie w charakterze wierszyki o zwierzętach, słowa ułożone w wersy i rymy naturalnie wprowadzają przedszkolaka w świat zoologii. Bohaterami wierszy są zwierzęta wszelkiej maści: polne, łąkowe czy te zamieszkujące sawanny i dalekie, egzotyczne zakątki globu. Nie zabrakło żab czy ślimaków, chomików oraz koni, a także surykatki i kangura, każdy z nich został obdarzony odrębnym imieniem, co dodatkowo pozwala zaprzyjaźnić się nieco z przedstawionymi zwierzakami. Do warstwy poetyckiej Mirosława Kwiecińska dołożyła zagadnienia o bardziej naukowym charakterze zbierając je w  interesujące pytania i zagadki, dodając także ciekawostki.

Powstała w ten sposób łatwo przyswajalna książka przyrodnicza, która może stać się doskonałym wprowadzeniem w temat dla kilkulatków, zaspokoi ich raczkującą ciekawość i zachęci do tego, by zacząć zadawać pytania, a niebawem sięgnąć po inne, bardziej obszerne publikacje.

Anna Gensler zadbała o warstwę graficzną całości interesująco zestawiając rysunek o na wpół realistycznym charakterze ze stylizowaną plamą barwną. Liczne detale oraz delikatne cieniowanie zbudowane z drobnych rozproszonych plamek koloru tworzą ornamentalne ramy dla tekstu.

„Rymowane zwierzątkowo zbiorowo” to książka zachęcająca do zabawy, w naturalny sposób rozwijająca zasób słownictwa oraz erudycję dziecka. Sprawniejszych w posługiwaniu się językiem ojczystym może zachęcić do szukania własnych rymów, co jest dodatkowym atutem wspólnej lektury. Lekko, z uśmiechem, bez zadęcia.

Barbara Górecka / Dom Bajek