Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Finał XIV edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Finał XIV edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka.
10 lipca 2023 Redakcja

XIV edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka dobiega końca. W tegorocznej edycji największego programu edukacyjnego w Polsce poświęconemu bezpieczeństwu najmłodszych wzięło udział prawie 250 tysięcy dzieci z niemal 8 tysięcy szkół podstawowych. Do tej pory w projekcie uczestniczyło już ponad 3 miliony uczniów. Podobnie jak w zeszłym roku najmłodsi mieli okazję wziąć udział w kreatywnym konkursie szkolnym.

14 lat edukacji o bezpieczeństwie
Akademia Bezpiecznego Puchatka to bezpłatny program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, który już od 14 lat realizowany jest przez markę Puchatek, należącą do Grupy Maspex. Projekt wspiera uczniów w zdobywaniu wiedzy w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa – na drodze, w domu, w szkole, internecie, a także w relacji z rówieśnikami. Uczestnicy programu otrzymują dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych – pomocy dydaktycznych wraz ze scenariuszami, filmów edukacyjnych czy kart pracy – opracowanych przez ekspertów, w tym psychologów, metodyków i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. W tegorocznej edycji (w roku szkolnym 2022/2023) wzięło udział prawie 250 tysięcy uczniów i 10 tysięcy nauczycieli z niemal 8 tysięcy szkół podstawowych. Podsumowując dotychczasowe edycje, do tej pory w projekcie wzięło udział już ponad 3 miliony dzieci!

Skuteczna edukacja jest kluczowa

Świadomość w zakresie zachowania bezpieczeństwa w różnych okolicznościach jest niezwykle istotna już od najmłodszych lat. Zwłaszcza że już z chwilą przekroczenia progu szkoły świeżo upieczony pierwszoklasista staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Wiedza na temat tego, jak się zachować podróżując do szkoły pieszo czy rowerem, pomaga nie tylko zapobiec przykrym zdarzeniom, ale może być przydatna także wtedy, gdy pomocy będzie potrzebował ktoś inny. Skuteczna edukacja jest kluczowa, aby wykształcić wśród dzieci właściwe nawyki w tym zakresie. Akademia Bezpiecznego Puchatka to projekt, który wspiera pierwszoklasistów w zdobywaniu wiedzy na temat zasad poruszania się po drodze. Dzięki ciekawym scenariuszom lekcyjnym i materiałom edukacyjnym najmłodsi dowiadują się, jak prawidłowo korzystać z jezdni, przejść dla pieszych czy pobocza, dowiadują się także dlaczego bycie widocznym na drodze jest ważne oraz w jaki sposób bezpiecznie podróżować różnymi środkami transportu – rowerem, hulajnogą oraz będąc pasażerem autobusu czy samochodu.

Laureaci konkursu wygrali atrakcyjne nagrody
W tym roku Akademia Bezpiecznego Puchatka ponownie oferowała możliwość wzięcia udziału w kreatywnym konkursie dla wszystkich uczestników programu. Zadaniem konkursowym było odpowiedzenie na pytanie: O jakich zasadach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać na drodze, w szkole, w domu, w internecie lub w relacjach z rówieśnikami? Uczestnicy mieli zaprezentować pracę w formie mapy myśli. Wszystkie projekty były niezwykle kreatywne i wyróżniały się oryginalnością. Szkoły, które przesłały najciekawsze projekty, wygrały atrakcyjne nagrody:

Za zajęcie I miejsca – sprzęt multimedialny w postaci Magicznej Ściany 2.0, pakiety bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz workoplecaki, nagrodzona szkoła: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach.

  • Za zajęcie II miejsca – projektor krótkoogniskowy, pakiety bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz workoplecaki,
    nagrodzona szkoła: Szkoła Podstawowa w Jaszczurowej.
  • Za zajęcie III miejsca – laptop, pakiety bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz workoplecaki,nagrodzona szkoła: Szkoła Podstawowa w Sielcu. nagrodzona szkoła: Szkoła Podstawowa w Sielcu.
    99% dzieci zna podstawowe zasady ruchu drogowego

Po zakończeniu zajęć dzieci wypełniły Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Jak pokazały wyniki testu, 99% dzieci zna podstawowe zasady ruchu drogowego, w tym zasady obowiązujące na drodze oraz podczas rowerowych wycieczek. 99% dzieci potrafi wskazać zachowania empatyczne, jak należy pocieszyć kolegę czy koleżankę w trudnych chwilach oraz jak się zachować w sytuacjach stresowych. Niemal wszystkie dzieci realizujące Test bezpieczeństwa wykazują się znajomością numerów alarmowych i apteczki, a 82% dzieci wie, że nie należy udostępniać danych wrażliwych obcym osobom w internecie.

Program cieszy się uznaniem wśród nauczycieli
Ostatnim etapem programu było wypełnienie przez nauczyciela koordynującego ankiety podsumowującej. Zdaniem 99% opiekunów projekt wpłynął na poprawę bezpieczeństwa wśród uczniów. Na koniec edycji szkoły otrzymały certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie, a uczniowie – dyplomy.