Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

BARWY MACIERZYŃSTWA 4. „Mamy do pogadania”. Recenzja

BARWY MACIERZYŃSTWA 4. „Mamy do pogadania”. Recenzja
29 maja 2023 Redakcja DZIECI

Maj to miesiąc matek. Czas, w którym nie tylko celebrujemy naszą osobistą więź z osobą, która przeprowadziła nas na świat, ale także moment, w którym kobiety mające dzieci świętują własne macierzyństwo. A sam ten stan miewa wiele odcieni i łączy się w szerokim wachlarzem emocji. Bywa, że płaczemy ze wzruszenia i szczęścia, bywa, że z bezsilności i gniewu. Nad wszystkim czuwa miłość, najłatwiejsza i tym samym najtrudniejsza. Baza. Podstawa. Centrum.

Wieńcząc mój majowy minicykl recenzji książek, które w różny sposób dotykają istoty macierzyństwa zwracam uwagę na tytuł, którego premiera odbyła się zaledwie kilka dni temu. „Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach” Anny Pamuły (wyd. Agora, 2023) to napisany barwnym językiem bardzo inspirujący zbiór felietonów zawierających przeróżne przemyślenia związane z byciem mamą.

Anna Pamuła, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu na co dzień mieszkająca we Francji, autorka licznych reportaży w polskich i francuskich czasopismach oraz pisarka, zbiera w jednym miejscu owoc swych wieloletnich rozmów z matkami mieszkającymi w różnych częściach świata. Swoją reporterską podróż po macierzyństwie rozpoczyna od kwestii decyzji i opcjach wyboru. Zaprezentowane dane są zaskakujące i zdecydowanie dające do myślenia. Temat świadomego i przemyślanego podjęcia roli matki, gotowości do tej roli, jak i intencjonalnej odmowy podążania tą życiową ścieżką jest mocnym i ważnym punktem wyjścia w rozmowie o istocie macierzyństwa.

Własne przemyślenia i obserwacje autorka przeplata z doświadczeniem kobiet z ponad 90 krajów. Różnorodne podejście, warunki społeczne, relacje rodzinne, ale i regulacje państwowe sprawiają, że odcienie macierzyństwa mogą być bardzo różnorodne, a każda z przywołanych historii jest nieco inna w charakterze. Jest w tym spojrzeniu jednak nie tylko możliwość zaspokojenia ciekawości i wiedzy o tym, jak wieloma drogami może podążać życie. Z przedstawionych historii bije także nić łącząca kobiety z różnych kontynentów wyrażającą się we wspólnocie myśli i przeżyć, a także potrzebie wsparcia i poczucia kobiecej (ale nie tylko!) solidarności. I co szczególnie ważne – lektura tej książki niesie przekonanie o konieczności bycia zauważonej w tym wyjątkowym konkretnym doświadczeniu, które nierzadko jest bardzo trudne i stanowi wyzwanie.. Bo skore wiele z nas tak ma, dlaczego nie oddać kobietom silnego i słyszalnego głosu?

Barbara Górecka / Dom Bajek