Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Basia i zagadki wszechświata. Mikroby.” Recenzja.

„Basia i zagadki wszechświata. Mikroby.” Recenzja.
7 września 2023 Redakcja

Basia i zagadki wszechświata

Basia, bohaterka bestsellerowej serii autorstwa Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, od piętnastu lat cieszy dzieci swoimi przygodami i prowokuje do ważnych przemyśleń. Mała dziewczynka bacznie obserwuje otaczający ją świat, w wielu jego elementach widząc odbicie fascynująco działającego układu. Zdobytą wiedzę dostosowuje do własnych potrzeb i dopełnia swoim bardzo mądrym spojrzeniem.

„Basia i zagadki wszechświata” to kolejna odsłona w tym wartościowym cyklu., tym razem dziewczynka przygląda się stworzeniom niewidocznym gołym okiem. Fabuła opowiadania pod tytułem „Mikroby” (wyd. HarperCollins, 2023) toczy się w mieszkaniu zaraz po przyjściu mamy i trójki rodzeństwa ze spaceru. Basia ze starszym bratem Jankiem nie zdejmując butów ani kurtek od razu biegną do kuchni w poszukiwaniu przekąski. Mamie tymczasem zależy na tym, by w pierwszej kolejności umyli ręce. Jak przekonać żywiołowe dzieciaki, że ten nawyk jest naprawdę potrzebny?

Wartko tocząca się rozmowa o mikrobach wywołuje lawinę myśli i pytań. Tata z mamą udzielają rzeczowych odpowiedzi (przy okazji dając porcję ciekawie podanej wiedzy – ilustracyjnie zachwyca scena, w której tata rysuje na zaparowanym lustrze kształty opisywanych żyjątek). Basia, z początku podejrzliwa, a nawet zaniepokojona (przecież ona żadnych mikrobów do swojego życia nie zapraszała, a tym bardziej w TAKIEJ ilości!), wraz z postępem rozmowy zaczyna je doceniać. Zwłaszcza chrupiąc ukochane ogórki małosolne, które także zyskały swój smak dzięki pracy maleńkich organizmów.

Zasypiając Basia rozmarzyła się w wizji mikrobowych kształtów i fantastycznych postaci, tym razem już bez cienia strachu czy zaskoczenia, a przede wszystkim z kolejnymi licznymi pytaniami wyskakującymi w jej umyśle jak grzyby po deszczu.

Opowiadanie wzbogaca klarownie przedstawiona część teoretyczna – praktyczna wiedza prezentująca porady, różnice i gatunki czy rodzaje bakterii oraz mikrobów zamieszkujących nasze ciało. Tata, który jest lekarzem, wyjaśnia w jaki sposób najskuteczniej myć ręce. W Kąciku Porad Miśka Zdziśka znajdują się zaś cenne wskazówki, jak najlepiej dbać o swój organizm, by żył w zgodzie i spokoju z mikrobami.

Tak wyposażonym z wielką radością można rozwiązywać zagadki wszechświata.

Barbara Górecka / Dom Bajek