Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (14)

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (14)
4 grudnia 2023 Redakcja DZIECI

Na siostry i braci
Zimowy plakacik – śnieg…

– nie da się ukryć, że zima jest porą roku, w której świat zwalnia. Miejsce słonecznej krzątaniny zajmują mgliste poranki i długie wieczory, krajobraz zasnuwa wąska paleta barw przeplatana od czasu do czasu ulotną bielą śniegu. To czas dobry dla książek i herbaty z goździkami, głębokich foteli i otulających pledów, zapachu drożdżowego ciasta z cynamonem, ciepłego mleka i rozgrzewającego blasku świec. Idąc za tym kuszącym zaproszeniem w domowe pielesze prezentujemy książki o zimie i Bożym Narodzeniu, tytuły, które skrzą się od szronu i jednocześnie rozpalają serca.

Znani i lubiani bohaterowie bajkowi w odsłonie świątecznej? Książka, która może połączyć pokolenia? Taki pomysł brzmi co najmniej kusząco. Tej zimy prawdziwa gwiazdkowa i okraszona odrobiną magii przygoda wydarzy się trójce zgranych szczerych przyjaciół. „Bolek i Lolek ratują Święta” Joanny Olech (wyd. Znak Emoticon, 2023) to zgrabnie napisana krzepiąca oraz podnosząca na duchu zimowa opowiastka o dwójce rezolutnych chłopaków i ich towarzyszce mądrej Tosi.

Bolek i Lolek z radością witają grudzień, entuzjastycznie przywołując radość płynącą z czasu oczekiwania na Święta. Nastrojowo robi się także w najbliższej okolicy, w zaprzyjaźnionym warzywniaku tradycyjnie staje figura Świętego Mikołaja z nieco nadłamanym nosem. Z pozoru zwykła ozdoba wkrótce okazuje się być prawdziwą postacią najbardziej wyczekiwanego grudniowego gościa z prezentami. Dzięki dobrze splecionym wątkom fabularnym Bolek, Lolek i Tosia zostają zaproszeni do pomocy w charakterze elfów. A pracy do zrobienia jest naprawdę sporo!

Joanna Olech z lekkością bawi się formułą świątecznego opowiadania podejmując grę z utartą konwencją – zamiast zaprzęgu reniferów sięgając po tramwaj, a pucołowatemu Świętemu dodając plasterek na nosie. Bartosz Kolczykiewicz, związany z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doskonale odnajduje się w Bolkowo-Lolkowej stylistyce umieszczając kultowych bohaterów w nowej scenerii. Komiksowe w swym charakterze postaci zestawia z bardziej malarskim tłem, nadając całości spójny i sympatyczny nastrój.

Czy Bolek, Lolek i Tosia sprostają zadaniu? Czego w związku z tym dowiedzą się o sobie i o świecie? Jaką rolę spełni Święty Mikołaj? Warto to sprawdzić.

Barbara Górecka / Dom Bajek