Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Cisza i Hałas. Które z nich przemawia do nas mocniej?

Cisza i Hałas. Które z nich przemawia do nas mocniej?
10 lutego 2024 Redakcja

Hałas jest głośny i kolorowy. Bezczelny i pewny siebie. Cisza wciąż ustępuje mu pola. Ale może to jej właśnie warto zaufać? Może to ona ma nam coś ważnego do powiedzenia? Wsłuchajmy się więc w jej delikatny szept… Ta bajka pomoże zatrzymać się i wyciszyć. Cisza ma głos Moniki Milewskiej i Kasi Walentynowicz w księgarniach już w lutym 2024.

W ciszy można usłyszeć wiele – burczący brzuszek, tykający zegar lub szelest liści, ale czy można usłyszeć samą Ciszę? I gdzie można ją znaleźć? W bloku? Na ulicy? Czy może wśród pól i lasów?

Autorki książki zapraszają do wsłuchania się w Ciszę. Nie będzie to łatwe, bo jest ktoś, kto Ciszy bardzo nie lubi. Jest naprawdę głośny i ciężko od niego uciec, zwłaszcza w mieście. To Hałas.

Hałas lubi, gdy coś dzwoni lub gra, gdy ludzie krzyczą, samochody trąbią, psy szczekają, a sąsiedzi głośno słuchają muzyki. Wtedy czuje się ważny. Będzie nam utrudniał zadanie.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, jak ważne są momenty wyciszenia – tym ważniejsze, im więcej bodźców nas otacza. I nawet jeśli prawdą jest to, co mówi Hałas w książce, że dzieci go uwielbiają, to Cisza jest tym, czego naprawdę potrzebują. Cisza ma głos to zaproszenie do wsłuchania się w siebie i w Ciszę wokół.

Książka pozwoli wyciszyć się przed snem, ale też świetnie sprawdzi się jako materiał do spotkań warsztatowych z przedszkolakami lub dziećmi z pierwszych klas szkoły podstawowej. Jej sympatyczni zwięrzęcy bohaterowie, kolorowe pełne detali ilustracje Kasi Walntynowicz oraz zabawne i przewrotne dialogi sprawiają, że spotkanie z Ciszą i Hałasem będzie równie przyjemne, co pożyteczne.

Książka kierowana jest do najmłodszych czytelników, ale i starszym pozwoli się na chwilę zatrzymać.

Książkę polecają:

O AUTORKACH:

Monika Milewska – eseistka, dramatopisarka, poetka i antropolog historii. Pracuje w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego.
Autorka książki „Ocet i łzy”, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, powieści o najdłuższym gdańskim falowcu „Latawiec z betonu”, nagrodzonej Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od Morza” oraz „Ślepa kuchnia”, a także wielu książek dla dzieci.

Słuchowisko jej autorstwa „Podróż na Księżyc” otrzymało Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie w 2015 r. Nagrody zdobywały też jej sztuki dla dzieci, m. in. „Wiewiórka” i „Dzieje sławnego Rodryga”, które miesięcznik „Teatr” uznał za najlepsze przedstawienie lalkowe sezonu 2007/2008.

Katarzyna Walentynowicz – ilustratorka i graficzka. Współzałożycielka marki gier planszowych Zagrywki. Twórczyni gry Psiechadzka. Autorka m.in. ilustracji do wszystkich edycji festiwalu filmowego Kino Dzieci, ilustrowanej identyfikacji miejsca edukacji rodzinnej U Króla Maciusia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, druków edukacyjnych towarzyszącym wystawom w Muzeum Narodowym w Warszawie, ilustracji do programów edukacyjnych w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i Cricotece w Krakowie. Autorka ilustracji do kilku książek Widnokręgu. Ilustracje włączone do zbiorów kolekcji sztuki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.