Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Kici, kici, MIAU! (3)

Kici, kici, MIAU! (3)
11 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Od 2006 roku w Polsce w dniu 17 lutego przypada święto, które porusza serce niejednego amatora domowych futrzaków o bystrym spojrzeniu, wrodzonej elegancji i niebywałej inteligencji: to Międzynarodowy Dzień Kota. A że trudno odmówić tym niezwykłym zwierzętom uroku, nic dziwnego, że są inspiracją dla wielu artystów – powstają przedstawiające koty obrazy, filmy, piosenki oraz książki. Także te pisane dla dzieci, stąd zapraszamy do naszego nowego mini cyklu z kotami w roli głównej. Kici, kici, miau!

Koci spryt i wrodzone poczucie dumy, a także wyostrzone zmysły oraz gibkość to cechy, które mogą się przydać w roli… detektywa tropiącego rozwiązania zagadkowych historii. A jeśli nosi się niezwykłe imię Winston Churchill i pochodzi z profesorskiego domu trudno o życie pełne nudy. Frauke Scheunemann, z zawodu prawniczka i dziennikarka, a obecnie autorka poczytnych powieści z rezolutnym kotem w roli głównej przedstawia czytelnikom oraz fanom stworzonej przez nią kociej postaci literackiej nowe przygody Winstona, tym razem w wersji komiksowej.

„Winston, koci detektyw. Zaginiona maska” (wyd. Debit, 2023) to barwna opowieść, której fabuła dotyka spraw co najmniej nie z tego świata. Kiedy w muzeum ginie wielkiej wartości złota maska faraona Amenhotepa koci strażnik władcy, zmumifikowany kot Miu ucieka z ekspozycji, by odszukać Winstona i prosić go o pomoc w odnalezieniu sprawcy. W przeciwnym razie świat czekają plagi oraz pożoga, które niewątpliwie są wyrazem gniewu boga Anubisa. Sroga jest jego zemsta, więc czasu jest naprawdę niewiele. Czy Winston podoła zadaniu? Czy starczy mu sił i sprytu, a może będzie musiał poprosić kogoś o wsparcie? Pełna zwrotów akcji fabuła zabarwiona wątkami humorystycznymi czyni lekturę lekką i wielce przyjemną, a charakterny koci detektyw wzbudza sympatię i mimowolnie czyni z czytelników swoich wiernych fanów 🙂

Urodzony w Karlsruhe Nikolai Renger kreśli wątki detektywistyczne oraz sceny splatające się na wciągającą narrację za pomocą zróżnicowanych układów kompozycyjnych, ze swobodą i dużą dawką komizmu. Jego język plastyczny charakteryzuje dynamika oraz bezpretensjonalność.

Przede wszystkim zaś to czarny kot Winston, zarówno w wersji fabularnej, jak i komiksowej, jest najważniejszym składnikiem tej dobrze skrojonej opowieści.

Barbara Górecka / Dom Bajek