Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Depresja u dzieci i młodzieży. Jak chronić i pomóc”. Recenzja

„Depresja u dzieci i młodzieży. Jak chronić i pomóc”. Recenzja
1 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Depresja

Listopad jest miesiącem, który jednych zachwyca ustępowaniem pór roku i detronizacją lata w stronę zamaszystej jesieni. Innych wprawia zaś w nastrój głębokiej melancholii i spowija w chęć zawinięcia się w kokon, by przespać zimę i obudzić się dopiero wiosną. Bywa jednak, że naturalne wahania nastrojów związane z rytmem przyrody zastępuje głęboka i niebezpieczna choroba – depresja.

Choć coraz więcej o niej wiemy i coraz wyraźniej dostrzegamy zagrożenie, jakie stanowi dla życia, nadal bywa tematem tabu. Zwłaszcza w kontekście dzieci i młodzieży. Tymczasem depresja może pojawić się już u niemowląt, choć w tym okresie jej obecność spowodowana jest traumą związaną z nagłą i przedłużającą się nieobecnością opiekuna/rodzica. Im starsze dzieci tym różniejsze sytuacje nakładają się na to, że wzrasta możliwość zachorowania na depresję i co się niestety z nią często wiąże sięganie po radykalne środki zerwania z życiem.

Anna Duman, autorka książki „Depresja u dzieci i młodzieży. Jak chronić i pomóc” (Wydawnictwo RM, 2023), w jednym z rozdziałów podaje zatrważające dane w tym temacie dotyczące 2021 roku: według oficjalnych raportów aż 1496 dzieci i młodych osób do 18 roku życiu dokonało próby samobójczej. W Internecie można znaleźć kolejne informacje – rok 2022 przyniósł liczbę 2093… Cyfry są odzwierciedleniem wielu trudności i osobistych dramatów, z którymi borykają się młodzi ludzie, ich rodziny oraz otoczenie.

Książka Anny Duman skierowana jest do rodziców i opiekunów, może być także cenną pozycją dla nauczycieli oraz innych osób dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą. Autorka w klarownym podziale treści opisuje emocje, czynniki rozwoju ryzyka, objawy depresyjne. Wiele miejsca poświęca celowemu uszkadzaniu ciała oraz próbom samobójczym, jak i metodom leczenia oraz wsparcia osób chorych i ich najbliższych. Popularno-naukowej treści towarzyszą kolaże fotograficzne Magdaleny Betlej.

Październik był miesiącem, w którym w wielu szkołach prowadzone były zajęcia w ramach obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Jak ważna jest rzetelna edukacja oraz wyraźna deklaracja wsparcia ze strony opiekujących się dziećmi placówek zdajemy sobie sprawę wszyscy. Dobrze, że o depresji się mówi. Dobrze, że przestaje być powodem stygmatyzacji.

Książka została objęta patronatem czasopism „Dzieci” oraz „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek