Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (1)

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (1)
15 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a poranki chłodniejsze najwyższy czas, aby pomyśleć o zimie, a tę najpiękniejszą, baśniową, magiczną z pewnością znajdziemy w książkach. Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się pachnące cynamonem, błyszczące i wzruszające tytuły, które wpływają na rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i nierzadko stają się ważnym składnikiem domowych rytuałów. Wśród nich są książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii. Apetyczne i rozgrzewające serca.

Pierwszą tegoroczną nowością szczególnie polecaną przez czasopismo „Dzieci” jest wielkiej urody i zaskakującej formy edytorskiej tytuł „Gwiazdka u Niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy” Béatrice Garel (wyd. Tako, 2022). Jest to książka wyjątkowa pod wieloma względami. Pełna ciepła, doprawiona szczyptą zimowej magii, opowieść rozgrywa się wśród zwierząt zamieszkujących różne strony świata. Tytułowy Niedźwiadek zaprosił swoich wielobarwnych przyjaciół do wspólnego świętowania Gwiazdki. Chwilę później orientuje się, że ozdoby na jego choinkę uległy zniszczeniu. Rozwiązaniem tego kłopotu staje się prośba – zaproszeni goście otrzymują zadanie, by na leśne przyjęcie dostarczyć ozdobę na świąteczne drzewko.

Historia podzielona została na 24 rozdziały, każdy poświęcony innemu bohaterowi. Na spotkanie szykuje się między innymi malarka świnka Róża i jej sąsiadka koza Blanka, wiewiórka Rudzia, lekarz krokodyl Emil, rodzina niedźwiedzia polarnego o imieniu Białek, elegancki motyl Gaston, żyrafa Marzena… Barwna gromada zwierząt różnej maści nie tylko oczekuje na miłą wizytę u Niedźwiadka i starannie przygotowuje dla niego prezent, wielu z nich spotykają nagłe i zdecydowanie nie zawsze oczekiwane przygody. Z fabuły bije jednak spokój i szczęście, nawet trudne perypetie kończą się optymistycznie, a złowrogi zwierz otrzymuje szansę na to, by odnaleźć przyjaźń.

Francuski ilustrator Thomas Baas z uwagą pochyla się nad licznym gronem bohaterów, każdego portretując w czuły, a często i zabawny sposób. Koncept edytorski czyni z „Gwiazdki u Niedźwiadka” książkę wyjątkowej natury – każdy rozdział wzbogacony został o dodatkowy element w postaci maleńkiej kartonowej koperty z ukrytym prezentem – zawieszką na choinkę, która również została dołączona do publikacji. Tym samym rytuał grudniowego odliczania do Gwiazdki zyskuje dodatkowy wymiar – zaskoczenie z form ukrytych prezencików, radość z odkrywania sekretów oraz zwierzęcych pomysłów, a także widzialny znak zbliżających się świąt w postaci bajecznie udekorowanej papierowej choinki. Czytanie połączone z aktywną zabawą oraz słowa, które chwytają za serce – ten zimowy koktajl zasmakuje każdemu!

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek