Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Filozofia dla początkujących”. Recenzja

„Filozofia dla początkujących”. Recenzja
1 października 2023 Redakcja DZIECI

Nieustanny ciąg pytań

Choć często zadajemy sobie oraz innym różne pytania, a sami jesteśmy nimi bombardowani przez nasze dzieci, które w różnym wieku z różną intensywnością próbują odkryć zasady funkcjonowania wszechświata, rzadko kiedy nazywamy te poszukiwania filozofią. Ten termin najczęściej rezerwuje się dla dyskusji o charakterze akademickim, by opisać zdarzenia historyczne i spory starożytnych myślicieli, czasem żartobliwie o sytuacjach z życia. Tymczasem filozofia jest bardzo bliska naszej codzienności, a pytania, które stawia dotyczą każdego z nas.

Wiedzą o tym doskonale Jordan Akpojaro, Rachel Firth oraz Minna Lacey autorzy książki „Filozofia dla początkujących” (wyd. Publicat, 2023), którzy wspólnie z konsultantem – dr. Alexem Kaisermanem podjęli się bardzo trudnej próby wyjaśnienia podstawowych wątków filozoficznych w języku przystępnym dla starszych dzieciaków i młodzieży. Książka, którą oddali w ręce uczennic i uczniów roi się od pytań oraz zapisów rozmów, które doskonale pokazują, jak zróżnicowany może być punkt widzenia, jak wiele odcieni może mieć odpowiedź na fundamentalne pytania, które także padają w treści: Czy bóg istnieje? Jak rozróżnić dobro od zła? Czym jest piękno?

Konstrukcja książki prowadzi czytelników przez meandry ludzkiego umysłu i możliwości na każdym kroku zostawiając w niepewności przez obrazem wielu ścieżek i potencjalnych rozwiązań. Sposób prowadzenia narracji jest barwny i przypomina bardziej infografikę niż linearny czy historyczny wywód, co dodatkowo ułatwia jej zrozumienie (co i tak nie należy do najłatwiejszych zadań, także dla odbiorcy dorosłego). Uważna lektura to świetne ćwiczenie dla umysłu i gimnastyka dla mózgowych połączeń nerwowych, może stać się dobrą bazą oraz zaczynem do dalszych poszukiwań.

Brytyjski ilustrator Nick Radford śmiało podąża za skomplikowaną fabułą i ilustruje ją w możliwie jak najbardziej czytelny sposób. Różnorakie diagramy i wizualne odzwierciedlenia, komiksowe „dymki” przytaczanych dialogów, wyrazista kolorystyka i nowoczesna forma dodają całości energii i czynią ją zdecydowanie bardziej atrakcyjną. Tak dobrana kompozycja z pewnością trafi w gusta młodych ludzi, a i tym nieco starszym też się spodoba.

Barbara Górecka / Dom Bajek