Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zima bez śniegu. Recenzja

Zima bez śniegu. Recenzja
20 stycznia 2021 Redakcja DZIECI

Mija kolejna zima, która w większości miejsc Polski nie uraczyła nas śniegiem zupełnie lub prawie wcale. A przecież pamiętamy listopadowe wizyty na cmentarzu, który przykryty był już białą kołderką, ośnieżone lasy pachnące grudniowym świerkiem, styczniowe szaleństwa na saneczkowych górkach… Ciepłe zimy to jeden z wielu symptomów tego, jak szybko zachodzą obecnie zmiany klimatyczne na Ziemi. Widoczne dosłownie, bo dziejące się na naszych oczach.

Kritina Scharmacher-Schreiber, autorka edukacyjnych książek dla dzieci w bardzo ciekawy sposób pochyla się nad tym palącym problemem. Tytuł „Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi” to zaś kolejny w większej serii poruszającej kwestie ekologii, które opublikowało warszawskie wydawnictwo Babaryba (2020).

Autorka w zwięzły i wartościowo edukacyjnie sposób wyjaśnia wiele zagadnień, które łączą się z tematem wiodącym w książce. Spacer po wiedzę rozpoczyna od zdefiniowania pojęcia klimatu, przygląda się temu, w jaki sposób na naszą planetę wpływa jej ułożenie w kosmosie, jak chociażby relacja wobec Słońca, wprowadzając czytelnika w wielorakie strefy klimatyczne i ich krótką charakterystykę. Rzetelnie podaje dowody na wielowiekową historię zmian środowiskowych na Ziemi, uwzględniając wyraźną rolę człowieka i postępującej rewolucji przemysłu w przyspieszeniu naturalnych procesów. W książce znajdziemy także cenne informacje dotyczące procedur handlowych (długa podróż pary spodni od produkcji po zakup w sklepie), zatrważającej produkcji odpadów czy zatruwania środowiska oraz efektów tej działalności (ekstremalne zjawiska pogodowe, topnienie lodowców, zwielokrotnione uwalnianie się metanu i dwutlenku węgla). Jednocześnie autorka podaje proste zasady, które wprowadzone w życie mogą stanowić nasz osobisty wkład w ochronę planety – lista kontrolna dla oszczędzających prąd, zamiana auta na rower lub transport publiczny, spożywanie produktów sezonowych, które nie zostały sprowadzone z dalekich miejsc. Kritina Scharmacher-Schreiber przytacza także procesy dziejące się niezależnie od nas – decyzje polityczne, badania inżynieryjne i poszukiwanie rozwiązań, które mogłyby zaradzić postępującej degradacji Ziemi.

A na co MY na pewno mamy wpływ? Chociażby na zostawiany przez nas ślad węglowy, o czym również możemy przeczytać w tej książce. Autorka wyraźnie apeluje do dzieci i młodzieży nie tylko o świadome wybory, ale też o wpływanie na decyzje rodzinne przez uświadamianie rodziców, nauczycieli czy innych dorosłych. Młodzi mają głos – nie raz już to udowodnili, nie od dziś też wiadomo, jak bardzo zależy im na losie naszej planety. Poza tym to im przecież szykujemy miejsce na Ziemi. I właśnie dlatego tego rodzaju lektury są zwyczajnie obowiązkowe.

Barbara Górecka / Dom Bajek