Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Kleks. Nowy początek”, nowa adaptacja bajki Jana Brzechwy o słynnej Akademii

„Kleks. Nowy początek”, nowa adaptacja bajki Jana Brzechwy o słynnej Akademii
6 grudnia 2023 Redakcja

Zamiast gramatyki: aleliminacja, a w miejsce arytmetyki – działania na piegach. Tym razem to nie Adaś, a Ada zaczyna edukację w najbardziej bajkowej Akademii świata. W nowej wersji powieści Jana Brzechwy tylko pan Kleks jest wciąż taki, jakiego znamy: zaskakujący, pełen ciepła i poczucia humoru. „Kleks. Nowy początek” – książka stworzona na podstawie filmu w reżyserii Macieja Kawulskiego „Akademia Pana Kleksa”- trafi do księgarń 6 grudnia.

Nie takie miały być te urodziny! Ada Niezgódka liczy na imprezę niespodziankę, tymczasem odwiedza ją dziwny gadający ptak. W dodatku wręcza jej tajemnicze zaproszenie. Dzięki niemu Ada przenosi się do Akademii, której dyrektorem jest legendarny profesor Ambroży Kleks. W tym magicznym miejscu dziewczynka odkrywa swój talent do rozwiązywania problemów – podobno nierozwiązywalnych. Zdobywa też nowych przyjaciół, których będzie musiała ochronić przed wielkim niebezpieczeństwem.

Nie Adaś, a Ada. Akademia, w której uczą się już nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki. Zarówno z Polski, jak i z całego świata. W uwspółcześnionej wersji kultowej historii o najbardziej bajkowej ze szkół jedynie pan Kleks wcale się nie zmienił: pozostaje zaskakującym, pełnym ciepła i niezwykłego poczucia humoru przyjacielem dzieci, zwierząt i magicznych stworzeń. Powieść napisana na podstawie scenariusza filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego porwie was na nowo w czarodziejski świat wykreowany przez Jana Brzechwę. Niecierpliwi widzowie mogą spodziewać się świątecznego prezentu – pierwsze pokazy przedpremierowe „Akademii Pana Kleksa” wystartują już 25 grudnia!

W nowej adaptacji bajki Jana Brzechwy główną rolę – Ady Niezgódki – gra Antonina Litwiniak. W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot, którego na swego następcę namaścił sam Piotr Fronczewski. Na ekranie zobaczymy też m.in. Danutę Stenkę i Agnieszkę Grochowską.

10 listopada ruszyła przedsprzedaż książki „Kleks. Nowy początek” – można ją już zamawiać na kulturalnysklep.pl oraz Empik.com. Książka ukaże się również w formie ebooka i audiobooka na publio.pl.

 

 

FRAGMENT KSIĄŻKI:

 – Co to jest Akademia pana Kleksa? – zapytała Ada, zaskakując nie tylko mamę, ale przede wszystkim siebie.

– Myślałam, że mam jeszcze trochę czasu – powiedziała mama w zadumie. Ada czekała w napięciu. – Odwiedził cię ptak Mateusz, prawda?

Ptak Mateusz… Dobre sobie!

– Nie ptak, tylko jakiś koleś, który myśli, że jest ptakiem – sprostowała.

Ale Anna nie zwróciła uwagi ani na ton, ani na słowa. Zanurzyła się we wspomnieniach.

– Twój tata i ja uczyliśmy się w Akademii. Tam się poznaliśmy i zakochaliśmy…

– Mamo! – weszła jej w słowo Ada. – Nie piszesz bajki, tylko rozmawiasz ze mną. Jestem już dorosła!

– Jesteś córką wielkiego mistrza Aleksa Niezgódki. – Anna nie pozwoliła sobie przerwać. – Masz wielką moc. A teraz Akademia wzywa cię do siebie.

 POWIEŚĆ POLECAJĄ:

Wiele się w Akademii pozmieniało. Nowi uczniowie (i uczennice!), jeszcze bardziej niesamowite lekcje, a i sam profesor jakby młodszy. Na szczęście niezmienne pozostały wyobraźnia, która ma wielką moc, i magia, dzięki której słynna szkoła wciąż jest najbardziej niezwykłym miejscem w świecie bajek. Oto nowy Kleks na nowe czasy!

– Piotr Fronczewski

 

 Lekcje empatii, harmonii czy aleliminacji powinny odbywać się w każdej szkole. Zapraszam was do Akademii pana Kleksa, w której nauczyciel jest przyjacielem, a marzeń nie wolno się bać!

 

– Tomasz Kot

 O AUTORACH

Katarzyna Rygiel – absolwentka archeologii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Z wyboru pisarka. Autorka powieści obyczajowych, kryminalnych oraz książek dla dzieci.

Debiutowała w 2005 roku powieścią obyczajową „Pod powiekami”. Jest również autorką cyklu kryminalnego o antropolog Ewie Zakrzewskiej („Ekspedycja Kolitz”, „Gra w czerwone”, „Śmiertelne zlecenie”, „Wielki chłód”) oraz współautorką powieści dla dzieci „Tarapaty” oraz „Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2”, które powstały na podstawie scenariuszy filmów Marty Karwowskiej Jej książka da dzieci „Strażnik Klejnotu”, pierwsza część cyklu inspirowanego historią i legendami Warszawy, zdobyła wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY.

Krzysztof Gureczny –  – z pochodzenia lubuszanin, od prawie żyjący 20 lat w Warszawie. Absolwent scenariopisarstwa na PWSFTviT. Autor scenariuszy setek godzin seriali, programów i widowisk telewizyjnych, producent kreatywny audycji radiowych, autor lub współautor scenariuszy filmów “Akademia Pana Kleksa”, “Jak pokochałam gangstera”, “Jak zostałem gangsterem” (oraz książki pod tym tytułem).

Agnieszka Kruk – scenarzystka i edukatorka. Blisko trzydzieści lat pracy w branży audiowizualnej, ukończone studia literaturoznawcze i scenariopisarskie, międzynarodowe doświadczenie akademickie oraz stworzenie autorskiej I2D2 Script Development Method sprawiają, że jest także jedną z najbardziej skutecznych i cenionych na rynku ekspertek od rozwoju scenariusza. Współtworzyła ok. 1200 odcinków seriali emitowanych w prime time w największych polskich stacjach telewizyjnych, współpracuje z czołowymi polskimi producentami przy rozwoju scenariuszy filmów fabularnych, formatów serialowych i tworzeniu zespołów scenariuszowych. Stworzyła i przez sześć pierwszych edycji organizowała odbywający się w Warszawskiej Szkole Filmowej festiwal Script Fiesta. Pracuje jako niezależna ekspertka dla Creative Europe MEDIA, Eurimages oraz dla polskich funduszy filmowych. Jest członkinią zarządu Gildii Scenarzystów Polskich i założycielką StoryLab.pro.

 Maciej Kawulski – producent i reżyser filmów fabularnych: „Underdog”, „Jak zostałem gangsterem”, „Jak pokochałam gangstera, Akademia Pana Kleksa”.