Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Maja i tajemnicza szuflada” i „Maja i gabinet duchów”. Recenzja

„Maja i tajemnicza szuflada” i „Maja i gabinet duchów”. Recenzja
25 sierpnia 2023 Redakcja

Dno tajemniczej szuflady

Cenicie literaturę przygodową, w której w codzienność wplatają się wątki trudne do wyjaśnienia, choć nie są to smoki czy elementy natury fantastycznej? Płynnie prowadzone opowieści, w których główne role pełnią z pozoru zwyczajni bohaterowie, mający jednak w sobie „to coś”? To z pewnością Waszą uwagę przykuje Maja!

Dziesięcioletnia Maja jest bohaterką już dwóch tomów tworzonej przez Wydawnictwo Frajda serii autorstwa Agnieszki Krawczyk, znanej także jako Iga Horn, pisarki specjalizującej się w literaturze obyczajowej oraz kryminalnej. W tym cyklu zwraca się do starszych dzieci opisując przygody dziewczynki o dużej erudycji i ciekawym usposobieniu. Ilustracje do obu książek wykonała Kasia Kołodziej.

Maja na czas dłuższej nieobecności rodziców, którzy wyjeżdżają, by prowadzić badania naukowe na Spitsbergenie, trafia do domu ukochanej babci Irenki. To tu spędzi wakacje, a później pójdzie do nowej szkoły. Pierwszy tom w serii „Maja i Ekipa Badaczy” z przygodami dziewczynki: „Maja i tajemnicza szuflada” (2022) wprowadza czytelników w tło toczących się przygód. Maja przeprowadza się do słonecznego mieszkania babci, lokalnej artystki witrażystki i aktywnej seniorki, poznaje jej nietuzinkowych sąsiadów – barwną piosenkarkę Marcelinę i ponurego pana Romana (który wkrótce okaże się osobą o zupełnie innym charakterze). Niedługo potem dziewczynka trafia na Leona i w ślad za nim na pozostałych członków późniejszej Ekipy Badaczy: Anię, Aleks, Maćka i Staszka. Wspólnie rozwiązują zagadkę znikających w mieście zegarów, a przy okazji nawiązują ciepłą i serdeczną przyjaźń pod czujnym okiem babci Irenki serwującej najlepsze gofry z konfiturą malinową.

Druga część przygód, „Maja i gabinet duchów” (2023), rozgrywa się kilka tygodni później, kiedy wakacje mają się ku końcowi, a Ekipa Badaczy szykuje się do szkoły. Lekką tremę Mai łagodzi obecność przyjaciół. Budynek kameralnej szkoły mieści się w dawnej willi miejscowego wynalazcy, w której według opinii niektórych wtajemniczonych straszy… A z pewnością dzieją się trudne do wyjaśnienia rzeczy, słychać niepokojące odgłosy, a szkolna biblioteka zostaje splądrowana. Gdy z księgozbioru znika podręcznik sztuczek magicznych Ekipa Badaczy nie potrzebuje słów specjalnej zachęty, by wyjaśnić i tę zagadkę.

W tle przygodowych historii dzieją się wydarzenia równie istotnej wagi – przygotowanie do konkursu talentów, nawiązywanie relacji miłosnych, ozdabianie nowej szkolnej pracowni muzycznej oraz spotkania z goframi w roli głównej. Całość napisana jest bezpretensjonalnie i z dużą lekkością. Z historii zawartych w jednym i drugim tomie bije ciepło oraz obietnica pysznej zabawy. Książki dostępne są także w formie audiobooków, z narracją w interpretacji aktorskiej Pauliny Holz.

A jaką rolę w opowieści pełni biurko w pokoju Mai z tajemniczą szufladą? Bywa kluczem, bywa łamigłówką, ale przede wszystkim pełnym sekretów akcentem, który nadaje serii dodatkowego blasku.

Barbara Górecka / Dom Bajek