Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Młodość. Wyznania nastolatków Książką Roku 2022!

Młodość. Wyznania nastolatków Książką Roku 2022!
13 grudnia 2022 Redakcja

Miło nad poinformować, że aż dwa wydane przez nas tytułyznalazły się na liście 10 najlepszych książek dla dzieci i młodych dorosłych mijającego roku. Zestawienie SUPERDYCHA „Książek. Magazynu do czytania”otwiera Młodość Linn Skåber (przeł. Milena Skoczko-Nakielska) z obłędnymi ilustracjami Lisy Aisato. Na miejscu piątym uplasowała się natomiast współczesna baśń Kelly Barnhill Ogrzyca i dzieci w doskonałym tłumaczeniu Łukasza Małeckiego.

A oto kilka słów o książkach od redaktor Agnieszki Sowińskiej…
Norweska dziennikarka Linn Skåber z rozmów z dziesiątkami nastolatków utkała wielogłos, w którym przemyślenia, wyznania, troski i radości splotły się w przejmujący, głęboko intymny portret współczesnych nastolatków. Młodzi ludzie widzą wszystko. Wyczuleni na krążące wokół nich emocje ludzi im bliskich są jak radary. I nawet jeśli na co dzień swoją wrażliwość ukrywają, przybierając maski czy pancerze, nigdy nie wolno zaprzestać podejmowania prób, by pod nie zajrzeć. Skåber się to udało (…).
Ten wielogłos zachwyca i porusza do głębi. Skåber swoją książką zachęca do porzucenia kulturowego filtru sukcesu, przez który oceniamy ludzi – rówieśników czy własne dzieci. Proponuje, byśmy zamiast tego byli jak najbliżej ich zranień, zobaczyli ludzi takimi, jacy są naprawdę, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy ich widzieć. Tak też widzi ich Lisa Aisato, na której ilustracjach młodzi ludzie wciąż mają dziecięce twarze. Jeszcze nie muszą odgrywać dorosłych. Książkę powinien przeczytać każdy – zarówno ludzie młodzi, którzy mogą przejrzeć się w swoich rówieśnikach i poczuć, że nie są aż tak samotni, jak i ich rodzice, którym czasem się wydaje, że wraz ze swoimi dziećmi żyją w dwóch nieprzecinających się światach.

Ta opowieść zaczyna się od pożaru Biblioteki, pełnej książek, które mieszkańcy Wdoligłaźna czytali, a następnie dyskutowali o nich z zapałem na placach i promenadach. Po Bibliotece spłonęła Szkoła… A po serii pożarów zaczęły umierać drzewa, które dawały owoce i cień, a ich system korzeni chronił miasteczko przed powodziami. Wkrótce „całe miasteczko zdawało się zasępione, a twarze mieszkańców zatroskane (…).
Kelly Barnhill opowieść o manipulacji ubrała w czterystustronicową uniwersalną baśń. Wyjątkowo aktualną w dzisiejszej Polsce. Świat przedstawiony jest skonstruowany tak wiarygodnie, że po lekturze na widok każdej napotkanej wronymam na końcu języka pytanie: „Czy nie masz aby na imię Harold…?”. Czytajmy tę wielką powieść odtrutkę na czasy mroku. Opowiadajmy sobie tę baśń o prawdach elementarnych – o tym, że nawet najdrobniejszy akt dobroci nie idzie na marne, a najlepszą bronią przeciwko manipulacjom jest umiejętność krytycznej lektury.

Czytajmy więc i nie dajmy się zmanipulować!
Osoby, które jeszcze nie zrecenzowały tych książek, a otrzymały egzemplarze recenzenckie, proszę o pilne wstawienie rekomendacji. Najwyższy i najlepszy, bo przedświąteczny, czas na to. Jeśli są chętnie do pokazania książek jeszcze w okresie przedświątecznym, poszę o kontakt. Mile widziane filmy na booktoku.