Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Recenzja

„Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Recenzja
6 lipca 2023 Redakcja DZIECI

Nie krępuj się. MYŚL (2)

Mózg. Ta z pozoru niewielka część naszego ciała (wagowo zajmuje około 2% całości organizmu człowieka) jest jego kluczowym elementem, swoistym centrum dowodzenia. Od wieków fascynuje naukowców i badaczy, a choć kolejne pokolenia próbują zgłębić jego wszystkie możliwości, nadal wiemy tylko o części z nich. Ewolucyjnie to jedno z naszych największych osiągnięć, trudno się zatem dziwić, że wzbudza tyle sensacji i zachwytów. A skoro umysł nie ma urlopu (nawet w wakacje!) w najnowszym letnim mikrocyklu recenzyjnym przyjrzymy się trzem książkom z mózgiem w roli głównego bohatera.

Kolejną książką, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę jest wznowiona niedawno część rewelacyjnej serii publikacji popularno-naukowych autorstwa Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera. „Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)” (wyd. Publicat, 2018/2022). Podobnie jak inne tomy przywołanego cyklu, jest barwnie napisanym i świetnie zobrazowanym kompendium rzetelnie podanej wiedzy. Janiszewski i Skorwider sięgają po trudne i wymagające tematy jak ekonomia, polityka, emocje, klimat czy seks, a także zaglądają do wnętrz naszych głów. I czynią to po mistrzowsku.

Merytoryczny i bogaty w wiedzę wywód narracyjny prowadzony jest konsekwentnie i bardzo ciekawie. Autor tekstu sięga do prapoczątków gatunku ludzkiego, podsumowuje podstawową wiedzę związaną z ewolucją oraz rozwojem mózgu, myślenia, mowy czy świadomości. Stopniowo odkrywa kolejne karty, także związane z przyszłością i współczesnymi technologiami oraz sztuczną inteligencją. Umiejętnie zakomponowane rozdziały znacząco poszerzają optykę spojrzenia, a wartko podana treść wzbogaca erudycję czytelników o ciekawe fakty, liczne informacje i celne przykłady.

Cechą charakterystyczną serii jest wszechobecny humor. Żartobliwe wątki przeplatają się z poważną naukową wiedzą – w warstwie narracji, ale przede wszystkim w rysunku. Ekspresyjna kreska komiksowych kompozycji Maxa Skorwidera nie tylko fenomenalnie odzwierciedla nie tak łatwą treść książki, lecz dodaje jej także polotu i czyni przystępną dla dzieci w wieku szkolnym, nastolatków i dorosłych. Rysowane z przymrużeniem oka sytuacje, humorystyczne scenki rodzajowe, dymki z zabawnie ujętym tekstem, celowa niedokładność i zadziorność kreski – oto cechy charakterystyczne poznańskiego artysty.

Barbara Górecka / Dom Bajek