Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Muzyka dla dzieci pełna przyrody.

Muzyka dla dzieci pełna przyrody.
27 października 2020 Redakcja

Internet przepełniony jest piosenkami dla dzieci małych i nieco starszych. Każdy rodzic w pewnym momencie zaczyna poszukiwania dziecięcych hitów wyszukując ich w popularnym serwisie Youtube, który proponuje nam utwory z największą liczbą wyswietleń, a te niekoniecznie prezentują wartościowe treści. Oczywiście gdzieś na dnie internetu istanieją ciekawe malodie z niebanalnym tekstem, który stanowi wartość samą w sobie, ale dotarcie do nich jest bardzo trudne. Z pomocą przychodzą wtedy blogi o świadomym rodzicielstwie, wartościowe magazyny internetowe lub polecenia innych rodziców.

Będąc mamą i jednoczesnie muzykiem zderzyłam się z tym problemem kiedy córka miała niecałe 2 lata. Poszukiwania wartościowej muzyki w sieci i sklepach internetowych nieustannie mnie rozczarowywały. Większość utworów dla najmłodszych była infantylna, prosta pozostająca na podobnym poziomie merytorycznym i estetycznym, okraszona lukrowaną animacją, a muzycznie bez duszy. Zaczęłam się zastanawiać dlaczego moje dziecko ma słuchać rzeczy „słabych” przecież od najmłodszych lat, to my rodzice, naszymi wyborami kształcimy dziecięcą wrażliwość i estetykę. Nie ma treści i muzyki „na wyrost”. Muzyka klasyczna, folkowa, popowa, minimalistyczna – to nie ma znaczenia, , ważne aby dziecko słuchało muzyki różnej- prezentującej wartość – to już sam rodzic jest w stanie wychwycić. Ową wartością może być tekst, wokal, melodia, doskonałe instrumentarium, kompozycja czy kontrasty, prostota i minimalizm w dobrym tego słowa znaczeniu. Nasze dzieci są bardzo kompetentne dlatego należy prezentować im wartościową sztukę nie zastanawiając się nad tym czy jest do końca zrozumiała dla nich bo z czasem napewno się stanie.

 

Jako młoda mama, nie obeznana jeszcze w świecie muzyki dziecięcej przeszukałam dokładnie internet i tak trafiłam na wspaniałe projekty muzyczne takie jak: Pomelody, Ania Broda, Kaja i Janusz Prusinowscy, Lulabajki, Po cichutki piosenki dla dzieci, Czereśnie, Jazzowanki, Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom, Jeż Igor, Grzegorz Turnau i Magda Umer. Równorodność tej muzyki sprawiła, że pojawiło się we mnie pragnienie aby stworzyć samodzielnie muzykę dla dzieci wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie muzyczne.

Tak powstał projekt Ptaszkowie Śpiewali, który był dla mnie wielkim wyzwaniem ze względu na zastój twórczy związany z rodzicielstwem (opieką  nad dzieckiem, kolejną ciążą i zwyczajnym brakiem czasu). Wyzwanie to okazało się wielkim odkrywaniem samej siebie w nowej macieżyńskiej rzeczywistości. Postanowiłam stworzyć piosenki dla dzieci inspirowane przyrodą, wsią i polską muzyką tradycyjną, która jest mi bardzo bliska. Piosenki folkowe, oparte na obserwacjach życia codziennego na wsi, dawnych opowieściach pochodzących od najstarszych pokoleń oraz małych „wielkich” zachwytów, które mogą towarzyszyć nam cały czas jesli tylko otworzymy oczy i uszy.

Życie blisko natury daje spokój, równowagę i wytchnienie. My dorośli to wiemy. Chętnie korzystamy ze spacerów leśnych czy kąpieli słonecznych. Obserwacja cyklu przyrody uczy uważności i bycia tu i teraz dlatego warto uczyć siebie i dzieci tego co nas otacza. Poznawać zwierzęta, ich zachowania, zależności, rośliny. Słuchać ptaków, szumu liści i świstów wiatru bo dzięki zauważeniu tych małych cudów wszyscy zyskamy bardzo wiele.

Ptaszkowie Śpiewali to muzyka, którą stworzyłam samodzielnie, poczynając od tekstu, przez kompozycję, wokale, instrumenty kończąc na grafikach, animacjach i teledyskach. Proces tworzenia stał się trochę opowieścią o odnajdywaniu siebie w trudach codzienności rodzicielskiej.

Strona projektu: http://ptaszkowiespiewali.pl

Facebook: https://www.facebook.com/ptaszkowiespiewali

Skróty do muzyki:

https://www.youtube.com/watch?v=qBN0yzLRXDw

https://www.youtube.com/watch?v=mK3ZfPMWozc

https://www.youtube.com/watch?v=8El_IFTksoo&feature=emb_title

Karolina Balmas -Pęczuła