Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Twój głos ma siłę. Recenzja

Twój głos ma siłę. Recenzja
13 czerwca 2021 Redakcja DZIECI

Czy wyrazista opinia pewnej nastolatki, która próbuje walczyć z politycznymi decyzjami mającymi wpływ na cały świat może mieć jakąś wagę? Greta Thunberg wytrwałością i odwagą pokazała, że głos jednej osoby może mieć i ma znaczenie. Jej słynny protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu wywołany poczuciem odpowiedzialności za przyszłość planety na zawsze zapisze się na kartach historii, dziewczyna zaś udowodniła, że warto walczyć o coś, w co się głęboko wierzy. Zainicjowany przez nią Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – ruch o międzynarodowym charakterze zatacza coraz szersze kręgi. Młodzi ludzie chcą walczyć o planetę, jej dobrostan i przyszłość.

„Strajk” Eduardy Limy (wyd. Babaryba, 2021) to głęboko poruszająca książka obrazkowa zbudowana za pomocą minimalnych środków, które niosą maksymalnie skondensowaną siłę wyrazu.
Wszystko zaczęło się od tego, że pewien ptak przestał śpiewać…

Ten moment znaczącej ciszy już wkrótce, na kolejnych stronach książki, przeradza się w nasycone symbolicznym znaczeniem milczenie. Zwierzęta rozpoczynają strajk, a głęboka i niepokojąca cisza nie jest stanem kojącym czy niosącym harmonię, to sensualny obraz końca życia, śmierci, która nas czeka, jeśli nie obudzimy się na czas. Eduarda Lima pozostawia czytelników w tym niemym obrazie, stopniowo budując napięcie. To nie jest książka o dawaniu podpowiedzi czy gotowych rozwiązań. Nie znajdziemy w niej pomysłów na gospodarowanie surowcami wtórnymi czy zasady segregacji odpadów. To wymownie milczący obraz, który wbija się w pamięć i pozostaje w niej na długo. Książka – impuls, który nie może pozostać niezauważonym.

Eduarda Lima świadomie ogranicza nie tylko warstwę tekstu, ale i obrazu. Ilustracje są oszczędne, zbudowane na trzech kontrastujących kolorach i białym tle kompozycji. Celowy minimalizm doskonale współgra z charakterem książki, to publikacja z rodzaju tych, które artystka sama nazywa „picturebookami, które mają warstwy”. Ich prostota i jednocześnie złożoność sprawia, że czytelna oraz rozumiana będzie w różnym wieku.

Wierzę, że takie książki dadzą naszym dzieciom siłę, by stanąć po stronie planety, że nie wszystko jeszcze stracone, choć zdecydowanie dorośli nie zostawiają im łatwego zadania. Że usłyszymy ich głos – wspólny, mocny, ważny.

Barbara Górecka / Dom Bajek