Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

U „Basi” zapachniało wiosna i latem!

U „Basi” zapachniało wiosna i latem!
20 marca 2024 Redakcja

Główna seria o Basi słynnego duetu pisarki Zofii Staneckiej i ilustratorki Marianny Oklejak wciąż się rozrasta! Do ponad 40 książek dołączył kolejny tytuł „Basia i tajemnice ogrodu” książka, która powstała we współpracy z Łazienkami Królewskimi. Swoją premierę równolegle ma nowy tom w edukacyjnym cyklu Basia i zagadki wszechświata – „Liście”. Książki zostały wydane nakładem HarperKids i trafiły już do sprzedaży.

Jedna z najbardziej znanych książkowych pięciolatek tym razem ma wiele pytań o przyrodę i zachodzące w niej zmiany oraz dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o zieleń zwłaszcza w miastach. Dziecięcy świat niekończących się, ale też nie zawsze prostych i oczywistych, pytań oraz rozterek i tym razem doczeka się odpowiedzi.

WIOSNA DŁUGO NIE CHCIAŁA NADEJŚĆ

Basia z utęsknieniem czeka na wiosnę. Jej zwiastunów szuka w pogodzie i w świecie przyrody. Nadzieję na zmianę pory roku dają rosnące na gałęziach drzew pączki. Kiedy po jakimś czasie pączki zmieniają się w delikatne listki, Basia jest zachwycona. Zaprzyjaźnia się z liściem pewnej lipy i z fascynacją obserwuje zachodzące w nim zmiany od wiosny do zimy. Okazuje się, że życie liścia może być bardzo ciekawe.

Basia i zagadki wszechświata to nowy cykl książek, w których rezolutna przedszkolaczka odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata. Zwyczajne z pozoru wydarzenia stają się dla Basi punktem wyjścia do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi.

Ciekawi świata czytelnicy znajdą w książce „Liście” nie tylko opowiadanie o swojej ulubionej bohaterce, lecz także pięknie zilustrowane strony z informacjami m.in. o tym, jak zbudowany jest liść, jak rozpoznawać liście różnych gatunków drzew liściastych i iglastych, a także do czego możemy wykorzystywać liście w codziennym życiu. Basia dowiaduje się, które możemy jeść, jakie gatunki możemy parzyć i jakie niosą ze sobą właściwości. Pozna także zwyczaje związane z piciem herbaty i to jak są one odmienne w różnych krajach na całym świecie.

Basia i zagadki wszechświata to także wspaniała propozycja dla rodziców, którzy razem z dziećmi przeżyją ciekawą czytelniczą przygodę i zagłębią się w niesamowity świat wiedzy!

A POTEM PRZYSZŁO LATO

Maj był taki upalny, jakby już nadeszło lato.

– Gdzie się podziały chłodne wiosny mojej młodości? – powiedział Wuj Kocio po niedzielnym obiedzie u Dziadków.
– Ciekawe, co będzie w czasie wakacji, jeśli już teraz upał jest nie do zniesienia – dodała Ciocia.
– Jest tak gorąco, że pupa przykleiła mi się do krzesła – oznajmił Janek. Basia zachichotała. – Mi żelki przylepiły się do palców – stwierdziła. – I do nosa!
Wtedy Babcia zarządziła wyjście do niedalekiego ogrodu królewskiego.

Co można robić w mieście, gdy żar dosłownie leje się z nieba? W upalne majowe popołudnie Basia z całą rodziną wybiera się na spacer w wyjątkowe miejsce. Stary ogród kryje wiele tajemnic – zabytkowe budowle, ogromne drzewa, ciekawe zwierzęta oraz wspaniałe rzeźbione lwice, które być może ożywają nocą… Basia nie tylko pozna ciekawostki związane z tym miejscem, lecz także dowie się, jak ważna dla miasta jest zieleń, którą wszyscy powinniśmy pielęgnować, aby żyło nam się lepiej.

Z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o tereny zielone w przestrzeni miejskiej. Parki, ogrody, zielone skwery dają ochłodę mieszkańcom oraz wytchnienie miejskim zwierzętom. „Basia i tajemnice ogrodu” to niesamowita przygoda i mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. Książka powstała we współpracy z Łazienkami Królewskimi w Warszawie.

BASIA I TAJEMNICE OGRODU – HISTORIA ZWYCZAJNA I NIEZWYCZAJNA

Jak pisze Anna Jankowska, pedagożka, autorka bloga aktywneczytanie.pl – Ot, rodzinny spacer po parku w którym każdy członek rodziny już przecież był. Nie żadna wyprawa w nieznane, daleko od domu, z tysiącem bagaży.

Przeciwnie – przechadzka po najbliższej okolicy, która jednak przynosi wszystkim mnóstwo przyjemności. I jest naprawdę magiczna. Chyba najlepiej ujął to Tata: „Taki ogród w środku miasta to najlepsze miejsce na świecie. Sam widok zieleni sprawia, że odzyskuję spokój i zwalniam na chwilę, chociaż nie siedzimy w miejscu, tylko dużo razem robimy.” Jestem pewna, że w każdym mieście i miasteczku są takie miejsca. Zakątki, które dobrze znamy, bo często odwiedzamy je podczas popołudniowych spacerów. A nawet jeśli tego nie robimy, po lekturze nowej przygody Basi z pewnością nabierzemy na to ochoty. Bo żeby się odciąć od szarej codzienności, wystarczy naprawdę niewiele. Wspólny spacer, miłe wspomnienia, parę żartów i szczypta fantazji. Takie cieszenie się sobą tu i teraz to jedna z największych tajemnic, jaką udaje się odkryć, towarzysząc Basi podczas spaceru alejkami królewskiego ogrodu.

BASIA PONOWNIE ZAPRASZA DO KIN

Ukochana przez wszystkie przedszkolaki dziewczynka w bluzeczce w czerwone paski 31 maja br. ponownie zagości w polskich kinach. Kontynuacja przygód rezolutnej pięciolatki na dużym ekranie to już kolejna odsłona. I tym razem na dzieci będą czekać cztery epizody z przygodami znanymi z serii książek. Więcej szczegółów już wkrótce, m.in. na www.basia.com.pl.

Więcej informacji o książkach z serii Basia na:
http://basia.com.pl/
http://www.harpercollins.pl/
https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids
https://www.instagram.com/harperkids_polska/

O SERII:

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dzieci przedszkolnych. Przygody rezolutnej Basi i jej dowcip pomagają najmłodszym zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Seria „Basia” to świetna, współczesna literatura dziecięca, dowcipnie zilustrowana, w nowoczesnej oprawie graficznej. Pierwsza na polskim rynku próba wypromowania na szeroką skalę polskiego współczesnego bohatera dziecięcego. Wyjątkowość tej serii polega na tym, że przedstawia ona realny świat, w którym żyje współczesna rodzina. Basia jak każde dziecko ma mnóstwo pomysłów, jest twórcza, kreatywna, wesoła, ale i potrafi się złościć, nie lubi sprzątać, marzy o własnym zwierzątku, bywa zazdrosna o młodsze rodzeństwo. Opowiadania Zofii Staneckiej i ilustracje Marianny Oklejak