Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Porozmawiajmy o kupie. Jak nauczyć dziecko korzystania z toalety?

Porozmawiajmy o kupie. Jak nauczyć dziecko korzystania z toalety?
19 marca 2024 Redakcja

Śmierdząca sprawa? Nie, to ważna sprawa dla każdego człowieka, a tym bardziej dla dziecka, które uczy się higieny toaletowej i korzystania z toalety. „Rozpoczęcie tzw. treningu czystości to jest wrażliwy obszar. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele możemy popsuć lub ile możemy zyskać na całe życie” – mówi Dorota Zawadzka, znana psycholożka dziecięca i ekspertka kampanii edukacyjnej pt. Akcja Tron skierowanej do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

„Wielu dorosłych ma problem z korzystaniem z toalety w miejscu publicznym. Dlaczego zatem spodziewamy się, że dzieciom nauka korzystania z nocnika i toalety powinna pójść gładko? Dla nas to ważna sprawa, a co dopiero dla małego człowieka. Rozmawiam z dorosłymi osobami, które traumatycznie wspominają czas przedszkola właśnie ze względu na brak odpowiedniej nauki korzystania z toalety. Zawstydzanie albo zrobienie z tego tematu tabu nie jest dobrym rozwiązaniem. Ważna jest edukacja w tym temacie zarówno nauczycieli w przedszkolu, jak i rodziców” – mówi Dorota Zawadzka, psycholożka dziecięca i ekspertka Akcji Tron skierowanej do przedszkoli i organizowanej przez WCTron.

Jak i kiedy uczyć dziecko korzystać z nocnika/toalety?
Aby nauka korzystania z nocnika zakończyła się sukcesem, ważne jest, by rozpocząć ją we właściwym czasie – nie za wcześnie i nie za późno. Okres między 24 a 32 miesiącem życia jest najwłaściwszy. Jednak warto pamiętać, że żadne wskazówki dotyczącej wczesnej nauki korzystania z nocnika nie będą skuteczne, jeśli dziecko nie będzie gotowe.

Jak poznać, że dziecko jest gotowe, by rozstać się z pieluchą?

  • Nalega, żeby się rozebrać /ubrać. Może też zacząć podciągać i opuszczać spodnie.
  • Wskazuje na swoją pieluchę lub pieluchę przed lub po oddaniu moczu/wypróżnieniu.
  • Płacze głośno, gdy jest mokre lub zabrudzone.
  • Wykazuje zainteresowanie wizytami w łazience i pyta o wizyty w niej dorosłych.
  • Rozpoczyna rozumienie i przestrzeganie podstawowych instrukcji.
  • Budzi się w środku nocy z suchą pieluchą.

Przedszkolaki są w stanie zrozumieć, co dzieje się z pęcherzem i okrężnicą, gdy trzymają mocz i kupę, więc warto im o tym powiedzieć. Podobnie uczenie, jak wygląda zdrowa kupa, powinno być częścią każdego programu nauczania w przedszkolu” – wyjaśnia Dorota Zawadzka i dodaje: „Tak samo jak prawidłowej postawy przy wypróżnianiu. Trzeba obserwować dziecko pod kątem subtelnych oznak trzymania moczu i zaparć.”

Kroki w nauce korzystania z toalety

  1. Zapoznaj dziecko z nocnikiem/toaletą.
  2. Stosuj wygodną do rozbierania odzież – dziecko chce być samodzielne.
  3. Bądź w pobliżu.
  4. Pokaż zasadę korzystania z nocnika i z toalety.
  5. Zaobserwuj, kiedy (najczęściej 30 min. po posiłku) dziecko potrzebuje do toalety.
  6. Chwal i zachęcaj.
  7.  Nie trać cierpliwości.

„My, dorośli, często uważamy naukę korzystania z toalety za umiejętność, która zostaje opanowana, gdy coś „kliknie”. Ale nauka korzystania z nocnika to nie jazda na rowerze. Po dwóch lub trzech latach od chwili, gdy dziecko zdaje się opanować korzystanie z toalety, wszystko ponownie może się wymknąć spod kontroli. Kiedy dziecko idzie do szkoły podstawowej, może napotkać ograniczenie w dostępie do łazienki lub otrzymać nagrodę za ignorowanie potrzeb ciała. Wtedy mogą powrócić problemy z przedszkola” – wyjaśnia Dorota Zawadzka psycholożka i ekspertka Akcji Tron.

Kampania edukacyjna o higienie Akcja Tron
Akcja Tron to ogólnopolska kampania społeczna, która odważnie pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka i jego dobrostan – to tematy, o których warto rozmawiać. W ramach kampanii organizowane są m.in. konkursy dla przedszkoli i szkół w całej Polsce, a także udostępniane wartościowe materiały edukacyjne.

Akcję zainicjował WCTron sp. z o.o. – jedna z najpopularniejszych firm zapewniających mobilne rozwiązania sanitarne. Dzięki 25-letniemu doświadczeniu na imprezach kulturalnych, w których biorą udział całe rodziny, firma postanowiła rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat polskich toalet, ich dostępności, ekologii, ale też kultury osobistej ich użytkowników.

„W WCTron od wielu lat dbamy o czystość toalet na imprezach kulturalnych, w których biorą udział polskie rodziny. Wierzymy, że ta kampania to pierwszy krok do podniesienia ważnych tematów, takich jak dostępność czystych toalet dla maluchów – nie tylko w przedszkolach, ale i w różnych miejscach w całej Polsce. Wiemy, że rozmowy na temat kultury osobistej bywają wyzwaniem dla rodziców i nauczycieli, dlatego mamy kilka ciekawych rozwiązań, żeby te rozmowy ułatwić, rozluźnić, a czasami małych odbiorców i odbiorczynie rozbawić” – mówi Daniel Chaciej, wiceprezes Zarządu WCTron.

Więcej informacji o Akcji Tron: https://akcjatron.pl/