Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Żabki grają w łapki. Recenzja

Żabki grają w łapki. Recenzja
2 lipca 2022 Redakcja DZIECI

Kto chce naśladować węża,
leżąc, mocno się napręża

Już po raz trzeci Elżbieta i Witold Szwajkowscy spisali w jednej książce szereg twórczych i kreatywnych inspiracji dla zabaw z najmłodszymi dziećmi. Bezpieczny, czuły oraz uważny kontakt z maluchami oparty na radosnej zabawie jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego rozwoju dziecka. Otoczony miłością, śmiechem i bliskością mały człowiek otwiera się na otaczający świat i chłonie to, co ten mu oferuje. Jednak nie zawsze my, rodzice czy opiekunowie, mamy w głowach gotowe recepty na zabawy. Stąd tak cennymi są książki, które mogą w tej materii wesprzeć i poszerzyć pole zabawowego manewru.

Po tytułach „Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków” oraz „Ptaszek śpiewa fiu-fiu-fiu czyli maluszki naśladują dźwięki” nadchodzi kolejna część po brzegi pełna wesołych rymowanek i opisów konkretnych aktywności szczególnie wartościowych podczas spędzania wspólnego czasu z maleństwem. „Żabki grają w łapki. Maluszki ćwiczą rączki, nóżki i paluszki” (wyd. Zielona Sowa, 2022) to zbiór ćwiczeń ruchowych aktywizujących całe ciało lub same dłonie. Na długiej liście wesołych propozycji znajdują się zabawy opisujące po kolei elementy ludzkiego organizmu (część pierwsza), następnie ruchy inspirowane zwierzętami: żyrafą, wężem, liskiem, kaczuszką czy małpką (część druga). Ostatnia część książki poświęcona została zabawom paluszkowym – dzieci mogą wcielić swoje dłonie w role drapieżnych krokodyli, zbudować z nich miseczkę czy celownik, stworzyć różne wersje piąstek, odgrywać scenkę powitania paluszkowej rodziny.

Opisane wierszyki i zabawy zilustrowała Justyna Karaszewska, konsekwentnie kontynuując sposób rysowania, konstruowanie kompozycji oraz użycie palety kolorów, które zaproponowała w książce „Ptaszek śpiewa fiu-fiu-fiu czyli maluszki naśladują dźwięki”.

Proponowane zabawy to doskonała okazja do pobudzenia dziecięcego rozwoju na wielu płaszczyznach – stymulujemy powiększenie zasobu słów i ćwiczenie mowy, wpływamy na równomierne rozwijanie mięśni i koordynacji ruchowej ciała, pobudzamy wyobraźnię przestrzenną, ale i myślenie abstrakcyjne. Najważniejsze jest jednak bycie razem w swobodnej zabawie. Gorąco polecam!

Barbara Górecka / Dom Bajek