Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

A ku ku! Recenzja

A ku ku! Recenzja
25 czerwca 2022 Redakcja DZIECI

Zabawę w chowanie i odkrywanie znają wszyscy rodzice małych dzieci. Już niespełna roczne maluszki uwielbiają ukrywać twarz i następnie nagle ją odsłaniać, a jeśli towarzyszy temu zachwycone A KU KU! i śmiech opiekuna mogą się tak bawić naprawdę długo.

Motyw odkrywania wykorzystała w kartonowej książce „A ku ku! Krowa” Camilla Reid (wyd. Adamada, 2021) wspólnie ze szwedzką ilustratorką Ingelą P. Arrhenius kreując przezabawną publikację pełną ciekawostek i ruchomych elementów. Fabuła książeczki rozgrywa się na wsi, autorki portretując gospodarskie scenki zachęcają dziecko do bezpośredniej aktywności. Odpowiednio wyprofilowane kartonowe strony umożliwiają przesuwanie elementów kartki, dzięki czemu oczom maleńkiego czytelnika ukazują się ukryte na pierwszy rzut oka fragmenty ilustracji. Z łodygi kukurydzy wyrasta uśmiechnięta kolba, w skorupce ukrywa się żółciutki kurczaczek, mamie krowie towarzyszy małe cielę.

Najprzyjemniejszą niespodziankę autorki zostawiły dziecku na samym końcu – po odsłonięciu barwnego kwiatka zobaczy ono odbicie samego siebie w umieszczonym centralnie lusterku.

Pomysłowa konstrukcja i solidne wykonanie pozwalają na długą zabawę z dzieckiem. To rodzaj książeczki, która nie tylko aktywizuje malucha i wzbogaca jego wiedzę o świecie, ale i doskonały pomysł na to, by zachęcać do czytania od najmłodszego wieku.

Barbara Górecka / Dom Bajek