Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Co i jak rośnie w ogródku”. Recenzja

„Co i jak rośnie w ogródku”. Recenzja
24 kwietnia 2024 Redakcja DZIECI

Wiosenny zapach mokrej ziemi

Wiosną spogląda się na otaczający świat z innym niż zazwyczaj zachwytem. Kiełkujące rośliny, których maleńkie listki rysują się na tle mokrej od deszczu ziemi przynoszą radość i zachęcają do aktywności w ogrodzie. To czas siania, obserwacji wzrostu pędów, przypatrywania się kwiatom, które za nic mają wiosenne przymrozki czy wahania pogody. To czas nowego życia tak prężnie pnącego się ku słońcu.

O tym, że aby założyć własne niewielkie uprawy nie potrzeba specjalnej działki (choć taka jest ideałem, co tu kryć) doskonale wie Liliana Fabisińska, autorka książki „Co i jak rośnie w ogródku” (wyd. Papilon, 2024). Wśród wielu propozycji skrupulatnie opisuje pomysły na różne działania, które zaowocują samodzielnie wyhodowanymi warzywami, owocami lub kwiatami. Bogate w informacje opisy ułożone zostały w porządku pór roku, a niektóre można realizować niezależnie od upływu czasu, jak na przykład uprawę zdrowych kiełków, idealnych jako dodatek do twarożku czy past kanapkowych (rzeżucha pozostawiona na około miesiąc zakwitnie na biało!).

Wiosną dobrze zasadzić krzaczki pomidorów, przy odpowiedniej pielęgnacji, obcinaniu tzw. wilków i wyposażeniu rośliny w podpierające je tyczki urosną dorodne sadzonki cieszące oko czerwonymi delikatesami. Fabisińska przypatruje się też wzrostowi groszku – od kiełka do strączka, prezentuje rodzaje apetycznych salat, kusi chrupką rzodkiewką. Do herbaty nadadzą się aromatyczne liście domowej mięty, a kiedy dysponujemy większym miejscem można pokusić się o posadzenie ziemniaków! Z książki dowiemy się także, jak rozmnażać krzaczki truskawek i kiedy sadzić cebulki tulipanów, by po przezimowaniu wystrzeliły feerią kolorowych kielichów. Ogrodowe przepisy sprawdzą się na grządce, ale niektóre z nich można także z powodzeniem zrealizować wykorzystując domowy parapet czy balkon albo kawałek mini ogródka na przydomowym podwórku.

Kolorowe ilustracje Małgorzaty Detner zachęcają do wyposażenia się w sprzęt ogrodniczy. Pnące zielone pędy, barwne warzywa i owoce czy kwiaty jadalne są osobistym zaproszeniem do kontaktu z ziemią. A nic tak dobrze nie smakuje, jak to, co sami wyhodowaliśmy!

Książka objęta patronatem czasopism: „Dzieci” oraz „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek