Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

ABC inhalacji, czyli co każdy rodzic wiedzieć powinien

ABC inhalacji, czyli co każdy rodzic wiedzieć powinien
20 grudnia 2022 Redakcja

Wasze dziecko znów ma katar, niedrożny nos, pokasłuje? Czy robiliście mu inhalacje? Jeśli nie, czas zacząć! Inhalacje z soli hipertonicznej wspomagają leczenie infekcji dróg oddechowych. Sprawdzają się zarówno podczas kataru alergicznego, przeziębienia, jak i zapalenia oskrzelików. Warto więc wiedzieć, kiedy, czym i w jaki sposób je wykonać.

A jak aerozoloterapia
Inhalacja, nebulizacja, aerozoloterapia – każde z tych słów opisuje zabieg, podczas którego chory wziewa dobro-
czynną mgiełkę. Aby powstała, potrzebny jest nebulizator (potocznie nazywany inhalatorem). To niewielkie i, co
ważne, niedrogie urządzenie kompaktowych rozmiarów, które zmienia wodny roztwór chlorku sodu (lub leku)
w mikroskopijne cząsteczki. Te, osiadając na odpowiednim poziomie układu oddechowego, wspomagają mechanizmy
jego oczyszczania. Jak wyjaśnia pediatra, specjalista chorób płuc, prof. Henryk Mazurek, inhalacja solą hipertoniczną sprawia, że zale-gająca w układzie oddechowym wydzielina rozrzedza się i staje się mniej lepka, dzięki temu łatwiej się jej pozbyć. Tym bardziej że inhalacja pobudza odruch kaszlu – kluczowy w naturalnym oczyszczaniu drzewa oddechowego.

Słowniczek:

sól izotoniczna – wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu fizjologicznym (0,9% NaCl),

sól hipertoniczna – wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu wyższym niż fizjologiczne

B jak bezpieczeństwo
Inhalacje solą hipertoniczną są bezpieczne i można je stosować nawet u małych dzieci, dodatkowo bez trudu wykonacie je w domu. Sól hipertoniczną można podawać w inhalatorach różnego typu, a ponadto na rynku są dostępne gotowe roztwory do inhalacji – wśród nich ampułki z rodziny Nebu-dose.

  •  Nebu-dose Baby (różowo-fioletowe) – 1,5% roztwór chlorku sodu, bezpieczny dla niemowląt, a także kobiet
    w ciąży i karmiących piersią.
  • Nebu-dose Hipertonic (niebieskie) – 3% roztwór chlorku sodu, rozrzedza zalegającą wydzielinę, obkurcza śluzówkę, nawilża i udrażnia drogi oddechowe.
  • Nebu-dose Plus (zielone) – 3% roztwór chlorku sodu z kwasem hialuronowym, udrażnia drogi oddechowei intensywnie nawilża, przydatny zwłaszcza przy suchym kaszlu, przesuszonej śluzówce nosa i podrażnionym gardle.
  • Nebu-dose Pulmo (granatowe) – 3% roztwór chlorku sodu z ektoiną, wspomaga usuwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych, działa przeciwzapalnie i nawilżająco, pomocny zwłaszcza przy infekcjach o podłożu alergicznym.

Inhalacje solą hipertoniczną sprawdzają się w różnych chorobowych sytuacjach. Zaleca się je jako rodzaj leczenia
wspomagającego takich chorób układu oddechowego, jak alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa, zapalenie oskrze-
lików, ostre zapalenie oskrzeli, a nawet mukowiscydoza i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Warto też wspomnieć, że płukanie nosa roztworem soli hipertonicznej pomaga zwalczyć objawy zapalenia zatok. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, nie ma ich zbyt wiele. To między innymi nadwrażliwość oskrzeli czy uczulenie na którykolwiek składnik ampułek z roztworem chlorku sodu. Pamiętajcie, aby przed rozpoczęciem terapii inhalacyjnej u dziecka skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i koniecznie przeczytać ulotkę dołączoną do danego preparatu.

C jak czas

Jak długo inhalować dziecko? Do momentu, aż nebuli-zator przestanie generować parę, przy czym nie powinno to trwać dłużej niż 10–15 minut. W tym czasie dziecko powinno spokojnie siedzieć i miarowo wdychać dobro-
czynną mgiełkę. Nałóżcie maseczkę pediatryczną w ten sposób, aby zakrywała nos i usta oraz przylegała do skóry.
Inhalacje solą hipertoniczną przynoszą najlepsze efekty, gdy wykonywane są cyklicznie. Możecie powtarzać je
2–3 razy dziennie (o ile lekarz nie zaleci inaczej), z tym że ostatni zabieg powinien być wykonany nie później
niż trzy godziny przed snem. Sól hipertoniczna pobudza bowiem odruch kaszlu, który może utrudniać zaśnięcie.
Dlatego ostatnią inhalację planujcie do godziny 17.00 a po zakończeniu każdej z nich zastosujcie tzw. oklepywanie. Jak zaleca prof. Henryk Mazurek: „Fizjoterapię należy wykonać do 30 minut po inhalacji”. O to, jak prawidłowo oklepywać dziecko, najlepiej zapytajcie pediatrę. Porozmawiajcie też z nim o inhalacjach z soli hipertonicznej. Lekarz szczegółowo wyjaśni, kiedy i jak je stosować!

 Wodne roztwory chlorku sodu z dodatkiem kwasu hialuronowego
i ektoiny nie nadają się do inhalatorów membranowych.

NAZWY WYROBÓW MEDYCZNYCH: Nebu-dose Baby, 1,5% roztwór chlorku sodu; Nebu-dose Hipertonic, 3% roztwór chlorku sodu; Nebu-dose Plus, 3% roztwór chlorku sodu z kwasem hialuronowym, Nebu-dose Pulmo, 3% roztwór chlorku sodu z ektoiną.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA: pojedyncze ampułki przeznaczone do terapii inhalacyjnej.
PRZECIWWSKAZANIA: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Nie stosować razem z innymi preparatami bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie stosować po upływie terminu ważności. Nie stosować
w przypadku uszkodzenia ampułki.
SPECJALNE OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE
STOSOWANIA: w przypadku skurczu oskrzeli lub uporczywego kaszlu należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Solinea Sp. z o.o. Sp. K. Elizówka 65,
21-003 Ciecierzyn, Polska

www.solinea.pl