Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

BARWY MACIERZYŃSTWA 3. „Mamusiu jak wielki jest świat?” Recenzja

BARWY MACIERZYŃSTWA 3. „Mamusiu jak wielki jest świat?” Recenzja
26 maja 2023 Redakcja DZIECI

Maj to miesiąc matek. Czas, w którym nie tylko celebrujemy naszą osobistą więź z osobą, która przeprowadziła nas na świat, ale także moment, w którym kobiety mające dzieci świętują własne macierzyństwo. A sam ten stan miewa wiele odcieni i łączy się w szerokim wachlarzem emocji. Bywa, że płaczemy ze wzruszenia i szczęścia, bywa, że z bezsilności i gniewu. Nad wszystkim czuwa miłość, najłatwiejsza i tym samym najtrudniejsza. Baza. Podstawa. Centrum.

Kolejną literacką próbę opisania miłości między matką i dzieckiem podejmuje Sabine Bohlmann, znana przede wszystkim jako aktorka a także pisarka. W jej świeżo wydanej książce „Mamusiu jak wielki jest świat?” (wyd. Nasza Księgarnia, 2023) niemiecka autorka podąża tropem filozoficznej rozmowy między kotką i jej małym synkiem. Ciekawski maluch nie ustaje w zadawaniu pytań o naturę świata – jak jest długi, dokąd sięga, ile potrzeba czasu, by go obejść…? Rezolutny kotek próbuje objąć swoim niedoświadczonym jeszcze umysłem to, co cierpliwie tłumaczy mu ukochana mama. Porównuje i na każdym kroku odkrywa, że to, co wyobrażalne i bliskie nie oddaje perspektywy świata, przestrzeni nieba czy kosmosu.

Długa, niespieszna i mądra rozmowa prowadzi tych dwoje do bardzo ważnej konstatacji:

Miłość jest bardzo blisko i zarazem jest tak wielka, że sięga dalej niż twoje myśli.

„Mamusiu jak wielki jest świat?” jest bowiem przede wszystkim książką o uczuciu, więzi, relacji, bliskości. O tym, że choć idea kosmosu wykracza poza ramy dziecięcych pojęć, a zasób dostępnych miar jest zdecydowanie niewystarczający, to miłość jest tym, co jest odczuwalne i namacalne nawet bez zaplecza merytorycznego. Miłość między matką i dzieckiem, która jest fundamentem długiej relacji. Miłość, która nie zna granic i odległości, jest ponadczasowa i niezmienna.

Pełen ciepła dialog toczący się o różnych porach dnia, a także nocą pod rozgwieżdżonym niebem zilustrowała Emilia Dziubak. Nietrudno dostrzec w portrecie kotki i kocięta odwołanie do relacji międzyludzkich. Mimika, czułość gestów są niezwykle wzruszające. Warto zwrócić uwagę także na skrupulatnie budowane otoczenie – przyroda z jej blaskiem i pięknem stanowi doskonałe tło podkreślające nie tylko nastrój, ale i odwołujące się do idei harmonii świata.

Barbar Górecka / Dom Bajek