Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak działa świat? Recenzja

Jak działa świat? Recenzja
5 czerwca 2022 Redakcja DZIECI

Trudno zliczyć, jak często zadawałam i nadal zadaję sobie to pytanie. Jestem jedną z tych osób, które zawsze lubiły się uczyć, a zdobywanie nowej wiedzy nadal mnie uszczęśliwia. Im jestem starsza mam jednak niejasne poczucie tego, że program polskiej edukacji nadal jest za mało elastyczny i bynajmniej nie nadąża za zmianami, które swoimi rękoma naszykowaliśmy naszej planecie. A przecież świadomość procesów, jakie kierują ekosystemami, niewidzialnych linii łączących z pozoru odległe od siebie sytuacje są kluczowe w nie tylko w poszerzaniu wiedzy o świecie, ale przede wszystkim odgrywają niebagatelną rolę w budowaniu społeczeństwa walczącego o dobrostan Ziemi. I przy okazji własną bezpieczną przyszłość.

Emanuelle Figueras w książce „Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?” (wyd. Kropka, 2022) jasnymi i zrozumiałymi ścieżkami prowadzi czytelników po zawiłych meandrach procesów przyrodniczych skupiając się na roli, jaką może odegrać człowiek w ratowaniu środowiska. Cierpliwie tłumaczy i pokazuje zagrożenia, ale i przedstawia różnorodne rozwiązania możliwe w mniejszym lub większym stopniu do samodzielnej realizacji. Bo być może stworzenie własnej domowej suchej toalety w celu wytworzenia odpowiedniego nawozu może stanowić wyzwanie, ale już świadoma rezygnacja z jednorazowych opakowań na rzecz tych o dłuższej żywotności nie jest tak bardzo trudna. Poza tematyką ekologiczną w książce pojawiają się także inne arcyciekawe wątki, jak chociażby powstanie i działanie Internetu, budowa baterii czy konsoli do gier, a także wywołujące zagrożenie zwierzęce gatunki inwazyjne czy substancje szkodzące rafom koralowym. Niezależnie od podjętego tematu autorka wyraźnie stawia na wiedzę i przywołuje odbiorców do poczucia odpowiedzialności za otaczający nas świat. Książkę zilustrował francuski artysta Tristan Gion tworząc kompozycje, w których umiejętnie balansuje pomiędzy przestrzenią poświęconą rysunkowi, a miejscem na wartościową treść merytoryczną.

W moim przekonaniu publikacje popularno-naukowe tego pokroju zdecydowanie pomagają lepiej zrozumieć reguły rządzące przyrodą. Skupienie na konkretnym wątku, klarowne ukazanie sieci zależności między światem ludzi, zwierząt i roślin pozwala jaśniej objąć umysłem nasz osobisty mikro- i makrokosmos, a to z kolei naturalnie wspiera rozwój umysłowy oraz daje asumpt do zmiany nawyków.

Barbara Górecka / Dom Bajek