Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”. Recenzja

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”. Recenzja
5 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Co jest czym i jak działa?

Uwielbiam to pytanie! Kiedy człowiek staje przed określonym zagadnieniem z otwartym umysłem, chcąc poznać zasady regulujące funkcjonowanie człowieka w różnych aspektach życia, naukowcy zacierają ręce. To w tym pytaniu tkwi bowiem wyraźnie wola odkrywania, pragnienie zdobywania wiedzy, a następnie dzielenia się nią z innymi. Nic zatem dziwnego, że powstają kolejne ciekawe książki popularno-naukowe, dzięki czemu coraz liczniejsze grono dzieci poszerza swoją erudycję na wiele sposobów.

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” (wyd. Sensus oraz Czytalisek, 2023) to książka Róży Hajkuś. Warto poświęcić nieco uwagi autorce – jest lekarką, specjalizuje się w dziedzinie pediatrii, od lat publikuje na stronie internetowej https://www.lekarzdladzieci.pl/ wartościowe artykuły dotyczące medycyny i dzieci. Kocha swoją pracę, a życie zawodowe dzieli także z obowiązkami mamy dwóch chłopców – częsty kontakt z dziećmi przyniósł jej doświadczenie oraz radość z przybliżania najmłodszym wiedzy między innymi o ciele.

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” jest barwnym zapisem rozmów, które prowadzą różne narządy oraz gruczoły składające się na ludzki organizm. Serce dyskutuje z mózgiem, nerki opowiadają o swojej ważnej roli, wątroba uchyla przed czytelnikami rąbka tajemnicy swojej dobroczynnej działalności, płuca pysznią się swoimi płatami. Krok po kroku czytelnicy niemal skanują wnętrze ciała, by nie tylko otrzymać porcję solidnej wiedzy, ale przede wszystkim odkryć, jak fascynującymi mechanizmami dysponujemy. Każdy z bohaterów ma swój udział w dobrostanie całości, każdy jest ważny i niezbędny do pełnego i zdrowego funkcjonowania. Co istotne – autorka wiele razy wydobywa znaczenie dbania o ciało w jego całościowym ujęciu – poprzez dobre odżywanie, dbanie o sen czy kondycję fizyczną.

Obecność doktor Róży jest zaznaczana domyślnie, rysuje się ona jako postać dodatkowa, niczym wszechwiedzący narrator, który z dystansu obserwuje całe to przedstawienie. Ważnym jednak jest jej autorytet wynikający z doświadczenia i praktyki.

Książkę zilustrował Paweł Gierliński, artysta z humorem portretujący aktorów grających główne role: jelita, tarczycę, trzustkę, śledzionę… W jego rysunkach stylistyka o lekkim zabarwieniu naukowym spotyka się z dużą dozą żartu i lekkości, którą szczególnie cenią dzieci. Nader poważny świat przedstawiony z dystansu jest bliższy ich spojrzeniu.

Barbara Górecka / Dom Bajek