Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dlaczego gwiazdy migoczą? Recenzja.

Dlaczego gwiazdy migoczą? Recenzja.
8 czerwca 2020 Redakcja DZIECI

O serii „…i inne ważne pytania” miałam przyjemność pisać już zarówno na łamach czasopisma „Dzieci” [nr 6(11)/2019, artykuł o książkach o sztuce], jak i na stronie internetowej magazynu – nie zmienia to faktu, że z równym zaangażowaniem chciałabym przedstawić ostatnią z trzech części: „Dlaczego gwiazdy migoczą?”, także autorstwa Jamesa Doyle’a (wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018).

Po tomach poświęconych sztukom plastycznym oraz szeroko rozumianych naukach przyrodniczych przyszła kolej na fizykę z chemią i ich różne odcienie (od wnętrza ciała po najdalsze zakątki Wszechświata – kusi nas napis na tylnej okładce). Podróż po zawiłościach tej fascynującej, a nie zawsze docenianej przez dzieci (dorosłych też, niestety) dziedzinie wiedzy James Doyle rozpoczyna bardzo intrygującym pytaniem: CO TO JEST NAUKA? W prostych, acz mądrych słowach rozprawia się z definicją, która powraca właściwie w każdej odpowiedzi na postawione w tej książce pytania – czym bowiem jest nauka, jak nie odkrywaniem prawdy o otaczającym nas świecie? W osobie autora, wieloletniego nauczyciela geografii, popularyzatora wiedzy naukowej i nagradzanego prestiżowymi wyróżnieniami twórcy książek dla dzieci wyczuć można szczególne zamiłowanie do dzielenia się swoją pasją. W krótkich rozdziałach zawarł nie tylko wiedzę w pigułce, omawiane zagadnienia dobrał według bardzo ciekawego klucza, dzięki czemu lektura pomaga w przyswojeniu informacji, nie nudzi, a wręcz przeciwnie – trudno się od niej oderwać.

Jaki jest przepis na sukces? Intrygujące pytania, niekoniecznie oderwane od rzeczywistości – raczej z gatunku tych, które sami sobie zadajemy, lecz nie publicznie bojąc się oskarżenia o banalność – oraz zwięzłe, aczkolwiek wyczerpujące odpowiedzi. Do tego lekka i pełna humoru oprawa graficzna Claire Goble.

Czy zatem zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego mamy szorstki język? Czy góry rosną? Czy mapy nigdy się nie mylą? Czy rośliny mogą zabijać? Jak gorąca jest błyskawica? Brzmi ciekawie? A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Lektura książki „Dlaczego gwiazdy migoczą?” to czysta frajda, intelektualna zabawa dla małych i dużych, która rozbudza zainteresowanie i pogłębia erudycję, podobnie jak cała seria PWN-u. Śmiało można powiedzieć, że to jedne z lepszych książek popularno-naukowych dla dzieci opublikowanych w ostatnim czasie. Różnorodne, interesujące, ukazujące w prostych słowach fenomen przenikania się różnych gałęzi nauki, odpowiednie i dla dziewczynek i chłopców. Jednym słowem to książki warte naszej uwagi.

Barbara Górecka / Dom Bajek