Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (11)

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (11)
5 grudnia 2022 Redakcja DZIECI

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a poranki chłodniejsze najwyższy czas, aby pomyśleć o zimie, a tę najpiękniejszą, baśniową, magiczną z pewnością znajdziemy w książkach. Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się pachnące cynamonem, błyszczące i wzruszające tytuły, które wpływają na rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i nierzadko stają się ważnym składnikiem domowych rytuałów. Wśród nich są książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii. Apetyczne i rozgrzewające serca.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie przyjmujemy odrobinę inną pozycję życiową niż zazwyczaj. Poddajemy się nastrojowi zimy, myślimy o innych nieco bardziej ciepło, wypatrujemy odrobiny magii w codzienności. W takiej atmosferze budowana jest opowieść „Laura i Świąteczny Anioł” (wyd. Albatros, 2022). Lucinda Riley i Harry Whittaker przenoszą czytelników do uroczego małego miasteczka położonego nad morzem. Jego mieszkańcy trudnią się połowem ryb, to ciężka i często niewdzięczna praca. Tata Laury bywa także długo nieobecny w domu. Tej zimy, kiedy Laura z bratem szykują się do wystąpienia w jasełkach, na zewnątrz rozpętuje się sztorm. Mimo starań i oczekiwań córki jej tata nie może wpłynąć do portu, jego miejsce na widowni pozostaje puste podczas występu dziewczynki…

Ale jest to także opowieść o aniołach, które licznie strzegą nas przed niebezpieczeństwem i ratują w potrzebie. Świąteczny Anioł o imieniu Nadzieja przybywa na pomoc Laurze i jej rodzinie, uspokaja morze, by tata i inni rybacy mogli bezpiecznie wrócić do domu na Święta.

Ilustracje Jane Ray łączą w sobie nutę realizmu z baśniowością. Artystka z pieczołowitością dba o szczegóły, zwłaszcza elementy wystroju wnętrz, detale architektury czy desenie na tkaninach. Z drugiej strony duże wymowne oczy przedstawionych postaci, obecność aniołów, a także wątki o wyraźnej nucie ludowej pozwalają zanurzyć się w przestrzeń magii i dobrych życzeń.

Anielska obecność i ingerencja w sprawy świata pozwala rodzinie spotkać się w tym wyjątkowym czasie, a śpiewana przez Laurę kolęda scala wszystkich i symbolizuje ponowne połączenie bliskich. „Laura i Świąteczny Anioł” to pełna uroku opowieść, która rozgrzewa serce, niesie otuchę i pozwala uwierzyć w cuda.

Barbara Górecka / Dom Bajek