Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

A jakie było Twoje dzieciństwo? Recenzja

A jakie było Twoje dzieciństwo? Recenzja
28 grudnia 2021 Redakcja DZIECI

Zatrzymując uwagę na biografiach sławnych osób bardzo często poznajemy ich, kiedy byli już dorosłymi. Mniej lub bardziej dobrze znamy historię badań nad promieniotwórczością radu i polonu, które przyniosły Marii Skłodowskiej-Curie i jej mężowi prestiżową Nagrodę Nobla. Przytacza się także jej rolę w emancypacji kobiet, zwłaszcza w kontekście nauki i niedostępnych wtedy jeszcze dla płci pięknej studiów uniwersyteckich. Tymczasem mała Marysia, zwana w domu Manią, dorastała w nietuzinkowej rodzinie, wspierana zwłaszcza przez ojca, który próbował godzić trudne warunki wdowca z budowaniem podwalin pod szczęście swoich dzieci.

Aby dopełnić ten wizerunek, a także by zaintrygować dzieci niebanalnie podaną historią, warto zajrzeć z nimi do książki Petry Texlovej „Dzieciństwo sławnych ludzi” (wyd. Adamada, 2021). To bardzo przemyślanie skonstruowany tom zawierający krótkie ciekawostki o słynnych osobach żyjących na przestrzeni różnych okresów dziejowych. Każdy rozdział przedstawia portret kilkuletniego dziecka bez imienia oraz nazwiska i tropy związane z jego biografią, dopiero po odsłonięciu celowo zagiętej strony można sprawdzić, czy nasze domysły były słuszne i czyj to biogram. I tak okazuje się, że Mania Skłodowska ceniła zabawę w serso, a po lekcjach zajmowała się prostymi eksperymentami domowymi, które i dziś są popularne wśród dzieci.

Petra Texlová umieszcza w książce zagadki dotyczące 25 postaci, a wśród nich znajdują się wynalazcy, muzycy, uczeni czy artyści. Wybitni przedstawiciele różnych dziedzin nauki i sztuki ukazani są od zwykłej ludzkiej strony, w tle pojawiają się ciekawostki związane z epoką, w której dorastali, powszechne ówcześnie zabawy czy przysłowiowe sposoby na nudę. Ciekawym jest doświadczyć tego, że za każdym wielkim człowiekiem stoi dzieciństwo, w jakiś sposób podobne do naszego.

Tomáš Tůma buduje świat ilustracji opierając się na geometryzacji i uproszczeniu. Schematycznie przedstawione zarysy sylwetek ludzkich i przedmiotów o niemal niedostrzegalnym cieniowaniu ukazane zostały w większości na gładkim tle, wesoła kolorystyka dodaje całości pogodny nastrój.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek