
Zatrzymując uwagę na biografiach sławnych osób bardzo często poznajemy ich, kiedy byli już dorosłymi. Mniej lub bardziej dobrze znamy historię badań nad promieniotwórczością radu i polonu, które przyniosły Marii Skłodowskiej-Curie i jej mężowi prestiżową Nagrodę Nobla. Przytacza się także jej rolę w emancypacji kobiet, zwłaszcza w kontekście nauki i niedostępnych wtedy jeszcze dla płci pięknej studiów uniwersyteckich. Tymczasem mała Marysia, zwana w domu Manią, dorastała w nietuzinkowej rodzinie, wspierana zwłaszcza przez ojca, który próbował godzić trudne warunki wdowca z budowaniem podwalin pod szczęście swoich dzieci.
Aby dopełnić ten wizerunek, a także by zaintrygować dzieci niebanalnie podaną historią, warto zajrzeć z nimi do książki Petry Texlovej „Dzieciństwo sławnych ludzi” (wyd. Adamada, 2021). To bardzo przemyślanie skonstruowany tom zawierający krótkie ciekawostki o słynnych osobach żyjących na przestrzeni różnych okresów dziejowych. Każdy rozdział przedstawia portret kilkuletniego dziecka bez imienia oraz nazwiska i tropy związane z jego biografią, dopiero po odsłonięciu celowo zagiętej strony można sprawdzić, czy nasze domysły były słuszne i czyj to biogram. I tak okazuje się, że Mania Skłodowska ceniła zabawę w serso, a po lekcjach zajmowała się prostymi eksperymentami domowymi, które i dziś są popularne wśród dzieci.
Petra Texlová umieszcza w książce zagadki dotyczące 25 postaci, a wśród nich znajdują się wynalazcy, muzycy, uczeni czy artyści. Wybitni przedstawiciele różnych dziedzin nauki i sztuki ukazani są od zwykłej ludzkiej strony, w tle pojawiają się ciekawostki związane z epoką, w której dorastali, powszechne ówcześnie zabawy czy przysłowiowe sposoby na nudę. Ciekawym jest doświadczyć tego, że za każdym wielkim człowiekiem stoi dzieciństwo, w jakiś sposób podobne do naszego.
Tomáš Tůma buduje świat ilustracji opierając się na geometryzacji i uproszczeniu. Schematycznie przedstawione zarysy sylwetek ludzkich i przedmiotów o niemal niedostrzegalnym cieniowaniu ukazane zostały w większości na gładkim tle, wesoła kolorystyka dodaje całości pogodny nastrój.
Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.
Barbara Górecka / Dom Bajek