Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dzień Mamy

Dzień Mamy
26 maja 2021 Redakcja DZIECI

Dzień Mamy. Dla mnie ten dzień co roku pachnie miłością i konwaliami. Jest powrotem do dzieciństwa, wspomnieniem kolorowych laurek i wystąpień w przedszkolu, w trakcie których albo śpiewałam, albo recytowałam wiersz o tym, jak bardzo Cię kocham, Mamo.

Mama, Mamusia, Mateńka. Jedna z najważniejszych osób w naszym życiu. W to wyjątkowe Święto warto się zatrzymać, przytulić Mamę i podziękować jej za to, co robi dla nas, dla swoich dzieci, każdego dnia. Podziękować za poświęcenie, bezwarunkową miłość, cierpliwość, trud włożony w wychowanie. Bo Mama to Bohaterka. Wierzy w nas, nawet gdy my sami w siebie wątpimy. Wita buziakiem na dzień dobry. Wygania potwory spod łóżka. Przegania ciemne chmury. Bez mamy gorzki jest świat. Z mamą u boku można spokojnie spać.

Dzień Mamy obchodzi się niemal na całym świecie. Chociaż, co ciekawe, w różnym czasie!
W Polsce zwyczaj świętowania Dnia Matki pojawił się w 1923 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest 26 maja.

Pomysł Świętowania Matki narodził się na Wyspach Brytyjskich. Dzień Matki obchodzi się tam od XVII wieku. Początkowo nosił nazwę „Matczynej Niedzieli” i był często jedynym dniem w roku, kiedy wysłana na służbę do bogatych państwa młodzież mogła odwiedzić rodzinną parafię i tam złożyć hołd Matce Boskiej, a także spotkać się ze swoimi matkami. Dziś mamom wręcza się kwiaty oraz przygotowuje „matczyne” bakaliowo-migdałowe ciasto.

W większości państw Dzień Mamy obchodzony jest właśnie w maju. Ale są wyjątki! Przykładowo w Indonezji Dzień Mamy obchodzony jest 22 grudnia. W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu.
W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki jest świętem narodowym obchodzonym w każdą drugą niedzielę maja. W tym dniu na domach, jak również budynkach rządowych, wywiesza się amerykańskie flagi. Oprócz kwiatów, Mamy otrzymują kartki z życzeniami i drobne upominki.

W Tajlandii od 40 lat Dzień Matki obchodzony jest w dniu urodzin królowej Sirikit. Tego dnia dzieci klękają przed swymi mamami i ofiarują kwiaty jaśminu, okazując w ten sposób wdzięczność i szacunek. Tego dnia popularne są też spektakularne pokazy fajerwerków.

W Kanadzie Dzień Mamy to bardzo popularne święto. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami sklepów. Tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcia, gdzie…dzieci przyrządzają potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według przepisów właściwych temu dniu.

W Meksyku Dzień Matki obchodzony jest 10 maja i jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą ku czci Najświętszej Dziewicy. Następnie Mamy uraczone zostają świątecznym śniadaniem i otrzymują bardzo kosztowne prezenty.

Jak widzicie, bez względu na położenie geograficzne, Dzień Mamy jest bardzo ważnym dniem, hucznie świętowanym na wiele różnych sposobów.

Jak uczcić Dzień Mamy?
Z pewnością zarówno dla mam, jak i dla dzieci, w ten dzień ważna jest pamięć i czas wspólnie spędzony. Kwiatki, laurki, prezenty… Warto dodatkowo zaplanować jakąś wspólną aktywność. Może będzie to spacer? Wspólne wyjście do kina? Wspólne śniadanie lub obiad, wyjście na lody?

Wieczorne oglądanie albumów ze zdjęciami i wspominanie dzieciństwa? Opowieści mamy o tym, jak ona była dzieckiem?

Sposobów jest wiele, aby pokazać Mamie, jak ważna dla nas jest 🙂 

***

Droga Mamo!
Dziękuję za każdy spędzony
wspólnie z Tobą dzień,
za pokazywanie mi świata,
za uczenie bycia odważnym,
wolnym i otwartym na innych.
Kocham Cię za wszystko!

Magdalena Mentel

Redaktor prowadząca

Magazyn DZIECI