Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Elementarz – przyjaciel dziecka

Elementarz – przyjaciel dziecka
4 lutego 2020 Redakcja DZIECI

Umiejętności czytania, pisania i liczenia to kompetencje, bez których we współczesnym świecie nie można funkcjonować. Dlatego rodzice i opiekunowie kładą nacisk na to, by dzieci już od najmłodszych lat miały możliwość ich kształcenia – w odpowiedni dla wieku maluchów oraz przyjazny dla nich sposób. Zwykle zamiast sami uczyć, szukają godnych zaufania i sprawdzonych pomocy. Doskonale wpisuje się w tę rolę seria Elementarz Wydawnictwa GREG, funkcjonująca na rynku od wielu lat i ciesząca się doskonałą opinią nie tylko rodziców, ale też pedagogów i metodyków. Kochają ją również same dzieci, które chętnie sięgają do tych książek – a nie ma chyba lepszej rekomendacji niż zadowolenie początkującego czytelnika.

Seria składa się z kilku książek. Dla najmłodszych dzieci, już nawet trzyletnich, przeznaczony jest Mój pierwszy elementarz – czytamy metodą sylabową. Dla dzieci nieco starszych – Elementarz – czytamy metodą sylabową oraz jego druga wersja, Elementarz – czytamy bajki metodą sylabową, który w części z czytankami zawiera klasyczne bajki dla dzieci autorstwa m.in. Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza czy Aleksandra Fredry. Ich uzupełnieniem jest Elementarz – Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu, który umożliwia nie tylko sprawdzenie się w czytaniu, ale też naukę pisania. Nie zapomniano też o liczeniu – poznanie tej zdolności umożliwiają Mój pierwszy elementarz matematyka oraz Elementarz matematyka. Razem książki tworzą zestaw, który może z powodzeniem towarzyszyć dziecku przez wszystkie lata przedszkolnej i wczesnoszkolnej edukacji.

Co takiego wyjątkowego jest w tej serii, że cieszy się tak wielką popularnością? Przede wszystkim – jeśli chodzi o naukę czytania – metoda, którą wybrano. Metoda sylabowa polega na tym, że dziecko uczy się czytać sylabami, nie pojedynczymi literkami, przez co unika głoskowania i dużo szybciej zaczyna składać wyrazy w całość. Cała książka ułożona jest w logiczny sposób, pozwalający dziecku stopniowo rozwijać nabywane umiejętności – zaczynając od czytania sylab, przez wyrazy, proste zdania aż do dłuższych tekstów.

Jest to sposób bardzo prosty i niemal intuicyjnie zrozumiały dla dzieci, dzięki czemu nawet trzylatki potrafią tą metodą nauczyć się czytać. W nauce matematyki postawiono zaś na zrozumiałość i stopniowe zwiększanie trudności zadań. Dlatego w elementarzach znajdziemy dużo prostych ćwiczeń, a kolejno coraz trudniejsze, układające się w spójną i uporządkowaną całość. Dzieci nie mają więc kłopotów z pracą z tymi książkami, uczą się łatwo i szybko, a poczucie odniesionego sukcesu motywuje je do kolejnego sięgnięcia po nie.

Nie można też zapomnieć o kwestii bardzo ważnej dla małego czytelnika, czyli wyglądzie książek. Elementarze są wręcz bajecznie kolorowe, pełne przyciągających oko ilustracji. Dzieci kochają ładne publikacje i chętnie do nich sięgają, nie nudzą się i długo utrzymują zainteresowanie. Strona graficzna Elementarzy nie zawodzi oczekiwań – ani dzieci, ani rodziców chcących wyrabiać w dzieciach poczucie estetyki i dobry smak.

Elementarze wydawnictwa GREG znajdują się obecnie w wielu domach, przedszkolach i szkołach, gdzie cieszą się prawdziwym uznaniem. Niejeden rodzic znalazł w nich rozwiązanie problemu dziecka, które miało kłopoty z nauką czytania lub liczenia, niejedno dziecko nauczyło się dzięki nim czytać i liczyć jeszcze w przedszkolu. Prostota i szybkość nauki z tymi książkami sprawiają, że maluchy pracują z nimi chętnie i budują pewność siebie, bo odnoszą sukcesy – a wszyscy wiemy, że rozwijanie poczucia własnej wartości u dzieci to coś, co zaprocentuje na całe ich dalsze życie.