Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak dbać o odparzenia u niemowlaków?

Jak dbać o odparzenia u niemowlaków?
24 lutego 2022 Redakcja

Odparzenia pieluszkowe to stany zapalne skóry. Pojawiają się one pod pieluszką w wyniku tarcia pieluszki, wilgoci i braku wystarczającego dostępu skóry do powietrza. Co zrobić, by uniknąć odparzenia u niemowlaka i jak postępować, gdy wystąpi?

Czym są odparzenia pieluszkowe?
Odparzenia pieluszkowe u niemowląt to stan zapalny skóry, który rozwija się w wyniku ograniczonego dostępu powietrza do skóry pod pieluszką. Jego rozwojowi szczególnie sprzyja wysoka temperatura otoczenia oraz zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Ograniczony dostęp powietrza oraz wilgoć stwarzają idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii. Skłonność do alergii, rzadkie mycie okolic intymnych u dziecka, biegunki, nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz stosowanie zbyt dużej ilości zasypek, zwiększa ryzyko powstawania odparzeń.

Jak rozpoznać odparzenie pieluszkowe?
Odparzona skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Zmianom tym może towarzyszyć również obrzęk, krostki i grudki. Dziecko jest niespokojne i rozdrażnione. Nieodpowiednio pielęgnowane odparzenie może przeobrazić się w infekcję grzybiczą lub bakteryjną. Określane jest to mianem pieluszkowego zapalenia skóry. Obserwuje się w nim występowanie małych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, łuszczenie się skóry, obrzęk oraz podwyższoną temperaturę ciała.

Pielęgnacja odparzeń pieluszkowych
Wcześnie wykryte odparzenia dają możliwości leczenia ich w domowych warunkach.
Krem do przewijania. W składzie zawierają substancje ochronne, nawilżające, natłuszczające oraz łagodzące. Może zawierać m.in. tlenek cynku, aloes, pantenol, oleje roślinne. Dzięki jego stosowaniu, na skórze malucha pozostaje film ochronny, składniki łagodzące koją skórę między kolejnymi zmianami pieluszek oraz regenerują skórę i neutralizują zaczerwienienia.

Osuszający spray do podrażnionej skóry. Ma właściwości łagodzące.

Zasypka. Jest to produkt, który często w swoim składzie zawiera alantoinę i d-pantenol, o właściwościach łagodzących, ułatwiających leczenie otarć i hamujących procesy zapalne. Naniesiona w okolice pachwin, zgięć kończyn i fałdów skórnych, zmniejsza tarcie i pochłania nadmiar wilgoci, zmniejszając ryzyko powstawania podrażnień i odparzeń.

Spray ze składnikami przeciwdrobnoustrojowymi. Składniki takie jak jony srebra hamują rozwój bakterii, zapobiegając rozwojowi zakażenia.

Maść z witaminą E i pantenolem. Tłuste kremy i maści pomagają odbudowywać płaszcz lipidowy naskórka. Pantenol nawilża i uelastycznia skórę. Substancje czynne takie jak alantoina działają łagodząco.

Emulsja oczyszczająca do okolicy pieluszkowej łagodnie oczyszcza skórę oraz tworzy ochronną powłokę izolującą skórę od działania czynników zewnętrznych przyczyniających się do powstawania otarć i odparzeń.

Emulsje regenerujące w aerozolu często zawierają wiele składników aktywnych przyczyniających się do odbudowy bariery naskórkowej, szybszego gojenia ran i otarć, stymulujące produkcję ceramidów w skórze oraz regenerację. Do takich substancji zalicza się między innymi emolienty, jony srebra, kwas mlekowy, ceramidy, witaminę B5, pantenol i alantoinę.
Aby zapobiegać powstawaniu nowych odparzeń, warto stosować krem ochronny z lanoliną oraz tlenkiem cynku. Lanolina jest emolientem, tworzącym warstwę ochronną na powierzchni skóry. Cynk tworzy barierę pomiędzy pieluszką a skórą dziecka, zmniejszający ryzyko powstawania podrażnień.

Jak leczyć odparzenie pieluszkowe u naszego maluszka?
Kiedy odparzenie jest zbyt silne, by poradzić sobie z nim domowymi sposobami i dermokosmetykami, może to być początek rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry. W zależności od nasilenia i charakteru zmian skórnych, lekarz może zalecić leki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy, leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub inhibitory kalcyneuryny.

Zapobieganie odparzeniom w przyszłości
Podstawą zapobiegania odparzeniom jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Należy dbać o higienę, podmywając pupę niemowlaka wodą. Dokładnie oczyścić i wysuszyć skórę po każdym przewijaniu oraz zmieniać pieluszkę tak często, aby dziecko nie leżało w mokrej. Do pielęgnacji skóry poleca się stosowanie kremów i maści ochronnych z emolientami i składnikami łagodzącymi.