Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Księżycowy pył. Recenzja

Księżycowy pył. Recenzja
18 sierpnia 2022 Redakcja DZIECI

Latem spoglądamy w nocne niebo w inny sposób. Zdaje się ono być bliższe i bardziej dostępne, migotanie gwiazd, roje Perseidów, majestatyczne księżycowe pełnie przykuwają naszą uwagę, zapraszają do podziwiania tego świetlnego spektaklu. To właśnie latem 20 lipca 1969 oczy wielu osób z różnych stron świata skierowane były ku niebu prezentowanym w teleodbiornikach, kiedy człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu.

Naturalny satelita Ziemi, piąty co do wielkości w Układzie Słonecznym, działa na wielu jak magnes. Księżyc jest przedmiotem licznych naukowych badań, inspiruje do pisania poezji i prozy, wyznacza czas, niewidzialną nicią wiąże ze sobą różne zjawiska przyrodnicze. Jego światło fascynuje, ale i niepokoi. Co powinniśmy o Księżycu wiedzieć? Na te pytania odpowiadają Umberto Guidoni oraz Andrea Valente w fascynującej książce popularno-naukowej „Księżyc” (wyd. Nasza Księgarnia, 2022). Autorzy penetrują różne księżycowe obszary – poruszają tematy z zakresy astronomii i fizyki: pojęcie grawitacji, księżycowe fazy, zaćmienia, opis tego, co można na nim znaleźć. Wiele miejsca poświęcono także relacji naukowej Księżyca z człowiekiem, w tym opisowi amerykańskiego programu Apollo mającego na celu doprowadzenie do lądowania ludzi na powierzchni satelity, a także teorii spiskowych, które przy tej okazji powstały i nadal są żywo dyskutowane. Jednak opowieść o świetlistym aktorze nocnego nieba to nie tylko nauka, eksperymenty, technologia czy wynalazki. To także wieki wspólnej relacji na linii Ziemia – Księżyc, opowieści i mity, zadziwiająco przewidujące literackie wizje Julesa Verne’a, fascynujące filmy – przypomnijmy sobie chociażby urok „Podróży na księżyc”, francuskiego film niemego Georges’a Mélièsa z 1902 roku, który wyznaczył nurt science fiction obecny także i we współczesnym kinie. Księżycowy kształt widnieje na flagach państw, inspiruje muzyków, zachwyca zakochanych… A na uważnych czytelników czeka nawet quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę.

Urodzona w Ferrarze włoska ilustratorka Susy Zanella, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, stworzyła szatę graficzną książki w oparciu o uproszczenie formy i silnie zaakcentowaną fakturę rysunku. Całość nie przytłacza nadmiarem szczegółów, nastrojem zaś dobrze oddaje różnorodność podejmowanych wątków.

„Księżyc” to książka, której autorzy kłaniają się nisko przed Srebrnym Globem, podkreślając jego piękno i tajemniczą naturę, a także wielowiekowe marzenia ludzi o bezpośrednim spotkaniu z perlistym „jegomościem, który zawsze z uprzejmości jest odwrócony w naszą stronę swoim lekko uśmiechniętym obliczem”. Umiejętnie dobrane informacje, szeroki wachlarz tematów oraz pieczołowicie zaprojektowana strona edytorska zapraszają w podróż, która zaskoczy i pozwoli docenić wiernego przyjaciela naszej planety.

Barbara Górecka / Dom Bajek